AC/PAN kompozit adsorban kullanılarak uranyum adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of uranium adsorption using AC/PAN composite adsorbent
- Tez No: 382559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KÜTAHYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Nükleer Yakıt Çevrimi prosesinin her aşamasında değişik pH ve konsantrasyonlarda açığa çıkan uranyum atıklarının güvenli şekilde bertaraf edilebilmesine yönelik olarak asidik (sulu) çözeltilerden uranyum iyonlarını ayırabilecek yüksek kapasiteli ve kararlı bir adsorban elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla AC/PAN kompozit adsorbanları hazırlanmıştır. İlk olarak toz haldeki aktif karbon, dimetil formaldehit (DMF) içerisinde çözünmüş olan PAN fiber çözeltisine doğrudan ilave edilmiştir. Daha sonra ise elde edilen çözelti belirli bir süre karıştırıcıda karıştırıldıktan sonra saf su içerisine damlatılarak AC/PAN kompozit adsorbanları elde edilmiştir. Adsorpsiyon denemeleri kesikli (batch) yöntem ile yapılmıştır. Uranyum adsorpsiyonunda etkili olabilecek pH, çalkalama süresi, başlangıç metal konsantrasyonu, sıcaklık, katı-sıvı oranı gibi parametreler incelenmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir. Adsorpsiyonun karakterizasyonunu yapabilmek için adsorpsiyon izotermleri (Langmuir, Freundlich ve D-R) termodinamik parametreler ve reaksiyon kinetiği incelenerek katsayılar hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uranyumun sulu çözeltilerden adsorpsiyonunda kullanılabilecek olan AC/PAN kompozit adsorbanlarının üretimi; ekonomik, verimli ve basit bir prosestir. Aynı zamanda asidik çözeltilerden uranyumu adsorplayabilmesi ile avantajlı bir durumdadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce high capacity and steady adsorbent that can seperate uranium ions from acidic solutions resulted from Nuclear Fuel Cycle Process between different pH and concentrations. For this purpose AC/PAN composite adsorbent was prepared. In the first step, powder carbon was added to the PAN fiber solution that dissolved in Dimetil Formaldehit (DMF). At the second stage, the resulting solution was dropped into MilliQ water that AC/PAN composite adsorbents were obtained. Adsorption experiments was obtained by batch method. The parameters that can be effective for the adsorption process such as, pH, shaking time, initial metal ion concentration, temperature, adsorbent concentration were investigated and optimum conditions were determined.. In order to characterize the adsorption process; adsorption isotherms (Langmuir, Freundlich and D-R), thermodynamic parameters, and reaction kinetics were investigated. As a conclusion, using AC/PAN composite adsorbents in uranium adsorption is economic and efficent process. On the other hand, uranium adsorption from acidic solutions is an advantage.