Portakal küspesinden hidrotermal yöntemle biyokömür eldesi
The production of biochar from orange pomace by hydrothermal method
- Tez No: 382566
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada hidrotermal karbonlaştırma (HTK) yöntemi ile bir gıda endüstrisi atığı olan portakal küspesinden toprak iyileştirici olarak kullanılan“biyokömür”üretimi incelenmiştir. Bu amaçla, farklı sıcaklıklar (175, 190, 225 ve 260 °C) ve sürelerde ( 30, 60, 90 ve 120 dakika) portakal küspesinin karbonizasyonu gerçekleştirilmiştir. HTK prosesi sonunda yüksek karbon içerikli katı ürün (“biyokömür”/ hidrokömür), sıvı ürün (sulu çözelti) ve az miktarlarda gaz ürün elde edilmiştir. Çalışmada hidrokömürlerin elemental bileşimi, PAH içeriği ve su tutma kapasitesi gibi özellikleri tayin edilmiştir. Ayrıca sulu çözeltideki, şeker bileşiklerinin, aldehitlerin, organik asitlerin ve fenolik bileşiklerin tayinleri, kimyasal oksijen ihtiyacı ve toplam organik karbon, pH ve elektriksel iletkenlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen hidrokömürlerin, C/N, O/C ve H/C oranları, pH koşulları, ağır metal analizleri ve besin içerikleri göz önüne alındığında toprak iyileştirici olarak kullanımlarının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, orange pomace, a food industry waste, was studied by hydrothermal carbonization (HTC) method for the production of ''biochar'' which was used as a soil amendatory. For this purpose, the carbonization of orange pomace was carried out at different temperatures (175, 190, 225 and 260 °C) and at different reaction times (30, 60, 90 and 120 minutes). The products of HTC are the solid product (''biochar''/hydrochar) with high carbon content, the liquid product (aqueous solution) and in trace of gaseous product. In this study, the hydrochars were analyzed for elemental composition, PAH content and water holding capacity properties. The determinations of sugar, aldehyde, organic acid and phenolic compounds, chemical oxygen demand and total organic carbon, pH and electrical conductivity analyses of aqueous solution were carried out as well. By considering C/N, O/C and H/C ratios of hydrochars, pH conditions, heavy metal analyses and nutrient contents, hydrochars can be convenient for soil amendment applications.