Baş salata yetiştiriciliğinde dönen katlı sistemin diğer bazı topraksız tarım sistemleri ile karşılaştırılması
Comparison of vertical conveyor system with other soilless culture systems in head salad growing
  1. Tez No: 382579
  2. Yazar: GAMZE ÇILĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, dönen katlı sistem aeroponik (AeroGrower 20) sistem, kapillar sistem (autopot), ortam kültürü ve toprakta yetiştiricilik ile karşılaştırılarak sistemin etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Başka bir serada yapılan Besleyici Film Tekniği (NFT) üretiminin sonuçları gözlem olarak değerlendirilmiştir. 2014 yılında yürütülen araştırmada iceberg tipi salata (Lactuca sativa var.capitata) çeşidi olan Salinas'ın fideleri kullanılmış ve fide dikiminden sonraki 50. günde başlar hasat edilerek verim değerleri, baş ve bazı kalite özellikleri, bitki besin elementi içeriği ve su kullanım randımanı saptanmıştır. Denemeye alınan sistemler arasında en yüksek verim (12.99 kg/m2) birim alandaki bitki sayısının en yüksek (45 adet/m2) olduğu aeroponik sistemden alınmıştır. Bunu kapillar ve dönen katlı sistem izlemiş, ortam kültürü ve toprakta yetiştiricilikten alınan verim en düşük olmuştur. Birim alandaki bitki sayısnın daha düşük olduğu topraktaki yetiştiricilikte ise en yüksek ortalama ve pazarlanabilir baş ağırlığı değerlerine ulaşılmıştır. Baş özellikleri arasında ortalama ve pazarlanabilir baş ağırlıkları ile baş çapı ilişkili bulunmuştur. Denemeye alınan sistemler içerisinde en yüksek su kullanım etkinliği 51.62 kg/m3 ile kapillar sistemden elde edilmiş ve bu değer topraktaki yetiştiriciliğe göre %27.2 oranında daha yüksek çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, dönen katlı sistemin tasarımından kaynaklanan bazı sorunlar nedeniyle, ancak düzeltme yapıldıktan sonra kullanılabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare vertical conveyor system, aeroponic (AeroGrow 20), capillar system (autopot), substrate culture, soil production , and to evoluate for the effectiveness of the system in.Results of production in Nutrient Film Technique (NFT) done in another greenhouse were evaluated as observation. The seedlings of head salad (Lactuca sativa var. capitata) variety Salinas were used. Head salads were harvested after 50 days after transplanting and parameters related to yield, plant growth and quality, plant nutrient content and water use efficiencies were determined. Among the tested systems, the highest total yield (12.99 kg/m2) was obtained from aeroponic system which had the highest number of plants (45 no/m2). This was followed by capillar system and vertical conveyor system. The lowest total yield were substrate culture and soil production. The maximum average and marcetable head weights were in soil productionwhich had the lowest plant number per unit area. A relationship was found between average and marketable head weight with head diameter in measured parameters. The highest water use efficiency was in capillary system with 51.62kg/m3 among the tested systems and this value was 27.2% higher than soil production. As a conclusion, the results revealed that vertical conveyor system could be used after some modifications due to some issues resulting from its design