Gebe sıçanlara uygulanan nonsteroidal antiinflamatuer ilaç olan Diclofenac Sodium'un postnatal dönemde dorsal hipokampusa etkilerinin araştırılması
An Investigation of effects of nonsteroidal antiinflammatory drugs, administered to pregnant rats, on the dorsal hippocampus in postnatal period
- Tez No: 38260
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Gebe Sıçanlara Uygulanan Nonsteroidal Antiinflamatuar İlâç Olan Diclofenac Sodyumun Postnatal Dönemde Dorsal Hîpokampusa Etkilerinin Araştırılması Nonsteroidal antiinflamatuar ilâç (NSAİİ)'ların organizmaya farklı yollarla etkileri olduğu bilinmektedir. Bunlardan birisi de NSAİİ'larin sik- looksijenaz enzimini inhibe ederek araşidonik asidin çeşitli prostaglandin bileşiklerine dönüşümünü baskılamasıdır. İntrauterin hayatta bu ilâçlar kullanıldığında plasenta ve fötüse ait damarları genişletirken, bazı da marlarda (ductus arteriozus) daralma ve hatta kapanmaya neden ola bilmektedir. Fötal hayatta damarları genişleten veya büzen bir maddenin gelişmekte olan sinir sistemine de etkisi beklenebilir. Subkortikal mer kezlerden olan dorsal hipokampus öğrenme ve hafızayla doğrudan ilişkilidir. Bu önemi nedeniyle araştırma bölgesi olarak postnatal 4 ve 20 haftalık sıçanların dorsal hipokampusu seçildi. Gebeliklerinin 5. gününden itibaren 19. güne kadar kontrol ve denek grubu sıçanlara sırasıyla serum fizyolojik ve diklofenak sodyum (Voltaren, CIBA-GEIGY) 1 mi (1 mg/kg) enjekte edildi. Kontrol ve denek grubunun herbirinden 40'ar adet (her cinsiyetten eşit miktarlarda) toplam 80 yavru sıçan çalışmaya dahil edildi. Aynı diyetle beslenen kontrol ve denek gruplarının yarısı dört hafta, diğer yarısı da yirmi hafta sonra int- rakardial perfüzyonla tespit edildiler. Rutin işlemlerden sonra beyinler parafine gömüldü. Bloklardan her ikiyüz mikronda bir, 5 um kalınlığında seri koronal kesitler alınarak; tionin, luxol fast blue ve nötral red ile boyandı.196 Stereotaksik atlas yardımıyla dorsal hipokampusun kesit seviyeleri tespit edildi. Beynin sağ ve sol hemisferlerindeki dorsal hipokampusun pi ramidal hücre tabakasının CA-,, CA3 ve CA4 bölgelerindeki piramidal hücrelerin sayımı ışık, mikroskobunun ok. 10, obj. 40 büyültmesinde yapıldı. Milimetreye düşen hücre sayısı bulundu. Ok. 10, obj. 10 büyültme kullanılarak tabaka kalınlıkları mikrometrik disk yardımıyla ölçüldü. Veriler bilgisayarda SPSS istatistik paket programına yüklendi. Denek ve kont rollerin karşılaştırılması için“Mann-Whitney U test”i, sağ-sol hemisferlerin birbirleriyle karşılaştırılması için "Wilcoxon'un eşleştirilmiş İki örnek tesf'i uygulandı. Sonuçlar şöyleydi: Dört haftalık denek grubunda kontrollere göre piramidal hücre yoğunluğunda bütün bölgelerde azalma tespit edildi. Hücre sayısındaki azalma çoktan aza doğru sırasıyla CAı>CA3>CA4 biçimindeydi. Erkek sıçanların kontrol grubu dorsal hipokampusunda rrınVye 183.78+10.42 hücre düşerken, bu sayı denek grubunda 148.58+9.30 dır. Dişilerin kont rollerinde mm'ye düşen piramidal hücre sayısı 188.50±11.17 iken, de neklerde ise 158.67±9.14 olarak tespit edildi. Aradaki farkın her iki cin siyette de istatistik! açıdan anlamlı olduğu (p0.05). Dört haftalıklarda kontrol grubu erkek ve dişi sıçanların mm'ye düşen piramidal hücre sayılan karşılaştırıldığında hipokampusun her üç bölgesi (CAı, CA3 ve CA4}'nde dişiler daha fazla hücre bulundurmaktaydı (p0.05). Dört ve yirmi haftalık kontrol ve denek grubu sıçanların sağ-sol dorsal hipokampus piramidal hücre yoğunluğu ve tabaka kalınlıkları karşılaştırıldığında sağ-sol arasında çoğu seviyelerde anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Ancak dört haftalık denek dişilerin sağ str.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Investigation of Effects of Nonsteroidal Antiinflammatory Drugs, Administered to Pregnant Rats, on the Dorsal Hippocampus in Postnatal Period It has been known that nonsteroidal antiinflammatory drugs (NSAIDs) affect the organism in different ways. One of them is that NSAIDs inhibit the cyclooxygenase enzyme and prevent the formation of various prostaglandins from arachidonic acid. When used during pregnancy, NSAIDs cause dilatation of the vessels of the placenta and fetus. However, in some vessels, like the ductus arteriosus, they cause constriction. Thus, it can be expected that such compounds (drugs) can affect vulnerable tissues, such as the developing nervous system. Since the hippocampus, one of the subcortical centers, is firmly associated with learning and memory, we chose the dorsal hippocampi of 4 and 20-week-old rats as an investigation subject. Diclofenac sodium was used as a nonsteroidal antiinflammatory drug. Pregnant experiment animals were treated with 1ml (mg/kg) i.m. diclofenac sodium at the beginning of the 5th day of gestation until the 19th day. In the same period control pregnant rats were given 1ml physplogical saline. On the postnatal 4th and 20th week, pups were perfused transcardially with 0.9% physiological saline and 10% buffered formalin. After routine processes the brains were embedded in paraffin and coronal sections of 5|im were taken with an interval of 200jim, The sections were stained with thionin, luxol fast blue and neutral199 red. The levels of sections were determined with a stereotaxic atlas. In every section pyramidal cells of the right and left CA1, CA3 and CA4 of the dorsal hippocampal areas were counted by a light microscope at a magnification of 10x40. Thicknesses of the left and right dorsal hippocampal layers were measured with a micrometric oculer disc at a magnification of 1 0x1 0. The Mann-Whitney U test was used for comparing the results of the cell counts and thickness measurements. The Wilcoxon paired samples test was used for assymetric comparisons. All data were analysed with the SPSS statistics programme. The results are as follows. The pyramidal cell density in the 4-week-old experimental group was found to be decreased in all areas. This decrease had a gradual pattern from CA1 to CA4 (CA1>CA3>CA4). The cell density of the dorsal hippocampus of the control and experimental males was 183.78110.42, 148.5819.30 per mm, respectively. The cell density in the control and experimental females was 188.5111.17, 158.6719.15 per mm, respectively. The difference in both groups was statistically significant (p0.05). In all areas of the hippocampus of the control animals, i.e. CA1, CA3 and CA4, the pyramidal cell density of the female rats was significantly higher than the males (p0.05).