Gebe sıçanlara uygulanan nonsteroidal antiinflamatuar ilaçların postnatal dönemde beyincikte purkinje hücrelerinin sayısına olan etkileri
Effects of nonsteroidal antiinflammatory drugs, administered to pregnant rats, on the cerebellar purkinje cell number in postnatal period
  1. Tez No: 24897
  2. Yazar: ADNAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUSRET ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
-69- ÖZET GEBE SIÇANLARA UYGULANAN NONSTEROIDAL ANT 1 1 NFL AM ATU AR İLAÇLARIN POSTNATAL DÖNEMDE BEYİNCİKTE PURKÎNJE HÜCRELERİNİN SAYISINA OLAN ETKİLERİ. Romatoid artritis ve bel ağrısı gibi kas-iskelet siste mine ait bozukluklar sıklıkla hamileliği güçleştirir. Hamile lik sırasında antiromatizmal tedavi hem anneyi hem fetüsü etkileyen zor seçenekler içerebildiğinden; hamile sıçanlara uygulanan bir nonsteroidal anti inflamatuar ilacın beyincikte purkinje hücresi yoğunluğuna ve korteks tabakalarının kalınlıklarına olan etkileri araştırıldı. Nonsteroidal antiinflamatuar ilaç olarak diclofenac soydum kullanıldı. 1 mg/kg dic lofenac intramüskül er olarak 5. günden itibaren 19. güne kadar enjekte edildi. Kontrol hayvanlarına aynı hacımda fizyolojik su verildi. Doğumdan 4 ve 20 hafta sonra hayvanlar derin anestezi altında nötral formal inle intrakardiayal olarak per- füze edildi. Beyincikten seri halinde 5 mikron kalınlığında frontal kesitler alındı. Her onuncu kesit monte edilerek luxol fast blue ve neutral red ile boyandı. Hücre sayımı ve kalınlık ölçümleri nukleus dentatusun ilk görünmeye başlandığı seviye ile bu seviyenin 50 mikron ön ve arkasındaki sevi yelerde yapıldı. Bu üç kesitte sag ve sol lobulus simplex ve crus I 'deki purkinje hücreleri ışık mikroskobunda x400 büyütme ile sayıldı. Moleküler ve granüler tabakaların kalınlıkI -70- ölçümleri x 1 O0 büyütme ile foliumların hem yüzey hem de derin kısımlarında yapı 1 di- Kontro 1 ve deney hayvanlarında milimetredeki hücre yoğunluğu ve korteks kalınlıkları birbirleri ile karşılaştırıldı. Dört haftalık deney grubu sıçanlar konrollerle kıyaslandığında purkinje hücresi yoğunluğunun anlamlı -derecede azaldığı ancak korteks tabakalarının kalınlıklarında azalmanın olmadığı görüldü. Yirmi haftalık kontrol ve deney grupları arasında lobulus simplex' teki purkinje hücresi yosunlunda an lamlı değişiklikler gözlenmedi. Ancak 20 haftalık deney gru bunda crus I 'deki hücre yoğunluğu önemli derecede daha faz laydı. Bununla birlikte granüler tabakanın ortalama kalınlığı anlamlı derecede daha azdı. Bu bulgulara dayanarak; yeni doğanın merkez sinir siste mine olan zararlı etkilerinden dolayı annenin diclofenac ile tedavisinin uygun olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-71- SUMMARY EFFECTS OF NONSTEROIDAL ANTIINFLAMMATORY DRUGS, ADM I N I STERED TO PREGNANT RATS, ON THE CEREBELLAR PURKINJE CELL NUMBER IN POSTNATAL PERIOD The treatment of musku 1 oske lata 1 disorders such as low back pain and rheumatiod arthritis frequently complicate hu man pregnancies. Because antirheumatic therapy during preg nancy may involve difficult choices affecting both mother and fetus, the effects of a nonsteroidal antiinflammatory drug, administered to pregnant rats, on the purkinje cell density and cerebellar cortical layer thicknesses in postnatal period was investigated. Dicl of enac sodium was used as a nonsteriodal antiinflammatory drug. I mg/kg diclofenac was given intra- muScuV&c on days 5 to 19. Control animals were given an identical volume of saline. After four and twenty weeks of birth the animals were perfused intracardial ly with neutral formalin under deep anesthesia. Frontal sections of the whole cerebellum were cut serially at 5 micron. Every 10 th section was taken and stained with luxol fast blue and neutral red. The cell counts and thickness measurements were done at the level where nucleus dentatus first appeared and 50 micron before and after this level. In these 3 sections the purkinje cells of the right and left Iobulus simplex and crus I were counted by a light microscope under x400 magnification. Thickness measurements of the molecular and granular layers were made under xiOO magnification both in the superficial-72- and deep part of the folia. The cell density per mm and layer thicknesses of study and control animals were compared. The purkinje cell density, but not cortical layer, thick nesses, of *» week study rats were significantly reduced when compared with their respective controls. No significant chan ges could be detected in the purkinje cell density in lobulus simplex between 20 week old study and control rats. But the eel 1 density in crus 1 in the 20 week study group was significantly hi gher. However, the mean width of the cerebellar granuler layer was significantly less. On the basis of these evidences, it might be suggested that maternal treatment with diclofenac is not recommended because of the potential hazard to the central nervous system of the neonate.