Leaching behaviour of nano-titanium dioxide in municipal solid waste
Titanyum dioksit nanometaryelinin evsel katı atık sahalarındaki sızma davranışı
  1. Tez No: 382622
  2. Yazar: MÜMÜNE DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geçtiğimiz son on yılda, nanomateryallerin kullanımı hem tüketici hem de sanayi ürünlerinde hızlı bir artış göstermiştir. Mühendislik çalışmaları sonucunda elde edilmiş nanopartüküllerin arasında en yaygın olarak kullanılan TiO2, boyadan, kozmetiğe, gıda ürünlerinden, çevre iyileştirmeye kadar birçok alanda yer almaktadır. TiO2 nanomateryalinin geniş çaplı sentezi ve birçok ticari ürünlerdeki kullanımından dolayı, kullanım ömrü dolduktan sonra nihai olarak düzenli depolama alanlarına gidecektir. Bu çalışmanın amacı farklı çevre koşullarında (pH, iyon gücü ve farklı TiO2 konsantrasyonları) TiO2 nanomateryalinin gerçek ve sentetik olarak hazırlanan katı atık çevrelerinden sızma potansiyelini değerlendirmektir. Yığma deneyleri, Kocaeli de bulunan düzenli depolama sahasından alınmış taze evsel katı atık ve bu katı atığın kompozisyonuna bağlı olarak elde edilmiş sentetik atık ile yürütülmüştür. Atık örnekleri 0 ile 100 mg/L arasında değişen 4 farklı TiO2 stok çözeltisi ile işlem görmüştür. Deney setlerinde asidik ve bazik pH olarak iki farklı pH ortamı düşünülmüş ve yüksek iyon gücü ayarlaması yapılmıştır. pH, elektriksel iletkenlik ve Ti içeriğini ölçmek için üç gün boyunca belirli aralıklarda reaktörlerden numuneler alınmıştır. Bulunan sonuçlara göre TiO2 nanomateryalinin sızma davranışı karmaşık bir geçiş sergilemiştir. TiO2 nanomateryalinin büyük bir miktarı katı atık matrisi üzerinde tutulma eğilimdedir ve daha sonraki zamanlarda bu eğilim yavaşlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, the use of nanomaterials (NMs) in consumer and industrial products has showed a rapid growth. Titanium dioxide (TiO2) is among the most commonly reported engineered nanomaterial (ENM) employed in numerous applications ranging from cosmetics, paints, food products to environmental remediation. Due to the widespread synthesis of TiO2 and its broad use in many commercial products, nano-TiO2 will eventually end up in landfills after the disposal of these products. The aim of this study is to assess the leaching potential of nano-TiO2 from real and synthetically prepared solid waste environments under different environmental conditions (e.g., pH, ionic strength, different concentrations of nano-TiO2). Batch experiments were conducted by using fresh real solid waste samples from a major landfill located in Kocaeli, Turkey and synthetic solid waste which was prepared according to the waste composition of the landfill site. The waste samples were treated by using nano-TiO2 stock solutions ranging in concentration between 0 and 100 mg/L. Acidic and basic pH conditions were considered as 5-6 and 8-9, respectively. High ionic strength on the leaching of nano-TiO2 was also adjusted. Leachate samples were regularly saved over a three-day period and analyzed for pH, electrical conductivity, and Ti content. Preliminary results represent that the leaching behavior of the nano-TiO2 indicates a complex transient. The majority of the nano-TiO2 in the batch reactors tends to adsorb on the waste media given the all environmental conditions, followed by a gradual release into the leachate.