Farklı malzemelerin yakma alın kaynağı ile birleştirilmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Combining different materials with flash welding and analysis of mechanical properties
  1. Tez No: 382623
  2. Yazar: ESİN TUĞBA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yakma alın kaynak yöntemi benzer ve farklı bileşimli metalsel malzemelerin birleştirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı metallerin farklı ergime sıcaklıkları ve ısıl iletkenlik özellikleri, bu türden malzemelerin birleştirilmesinde yakma alın kaynak yöntemini en uygun yöntemlerden biri olarak öne çıkarmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, S235JR (St37) , S355JR (St52) ve AISI 304 Paslanmaz Çelik farklı akımlarda Yakma Alın Kaynağı ile birleştirilmiştir ve kaynak parametrelerine göre mekanik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar için Ø24 x 200 mm boyutlarında her malzemeden 12'şer adet olmak üzere toplamda 36 adet deney çubuğu hazırlanmıştır. Birleştirme işlemlerinde makinenin en düşük yığma basıncı 2 bar; yığma akım zamanı 1,8 s; sekonder akımları 1. kademe için 851 amper, 2. kademe için 967 amper, 3. kademe için 1102 amperde sabit tutulmuştur. Deneysel çalışmalara uygun hale getirebilmek için verilen parametrelerde kaynatılan numunelere, mekanik kesme ve tornalama gibi talaşlı imalat yöntemleri uygulanmıştır. Spektrometrik analizleri incelenmiştir. Micro Vickers Sertlik Deneyi yöntemi ile sertlikleri belirlenmiştir. Sertlik değerleri belirlenen numunelere Çekme Deneyi uygulanmıştır. Elde edilen deney sonuçları grafiklerle gösterilerek yorumlamalarda bulunulmuştur. Deneysel çalışmalar ve araştırmalar neticesinde kaynak metalinin merkezinden ana metale doğru ilerledikçe genelde sertlik değerlerinde düşmeler görülmüştür. Kaynak akımındaki artışın kopma dayanımını genelde olumsuz etkilediği görülmüştür. Kaynak metalinin dayanımının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Flash welding is widely used to forging different or same composition metallic pieces. Different kind of metals with different melting and thermal conductivity makes flash welding the best forging method. At this master's degree thesis S235JR (St37) , S355JR (St52) and AISI 304 stainless steel forged at different current with flash welding method and welding parameters experimentally was observed to the mechanic properties. For experimental works, 12 test bars was prepared for each material in total 36 with size of Ø24 x 200 mm. At merge operations, machine set to lowest oil pressure which was 2 bars; condensation current time was 1.8 s and second currents for first level was set to 851 amps, for second level 967 amps and third level 1102 amps at all levels fixed. In order to adapt to the experimental study, the parameters given in the melting samples, machining methods have been applied such as mechanical cutting and turning. Spectrometric analysis was examined. Hardness was determined by the Micro Vickers Hardness Test. Hardness Tensile test was performed on the samples determined. The obtained experimental results was interpreted with graphics shown. As a result of experimental studies and research, progressively toward the center of the weld metal to the base metal, reductions were seen in the hardness. The increase in the welding current which adversely affect the tensile strength generally were seen. The strength of the weld metal was found higher.