A Heuristic Approach on Flexible Job-Shop Scheduling Problem with Maintenance Activities by Considering Weight of the Jobs
İşlerin Ağırlıkları Gözetilerek Uygulanan Bakım Aktiviteleri ile Esnek Atölye Tipi Çizelgeleme Problemi Üzerine Sezgisel Bir Yaklaşım
- Tez No: 382642
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT KAPLANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çizelgeleme problemleri üzerine çalışan araştırmacıların çoğu makinelerin her zaman müsait olduğunu varsayarlar ve bakım ile kurulum zamanları genellikle göz ardı edilir. Ancak gerçek hayat üretim çevresinde bu varsayım geçerli değildir. Aslında gerçek hayat üretim çevresinde makineler periyodik olarak ve/ve ya olmayarak müsait değillerdir. Bu tezde bakım aktiviteleri ile esnek atölye tipi çizelgeleme problemi incelenmiştir. Bakım aktiviteleri periyodik olmayarak düşünülmüştür ve onlar makine tarafından işlenen bütün işlerin ağırlıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadırlar. Herhangi bir işin ağırlığı onun işleme zamanından bağımsızdır. İşlerin ağırlıkları ve işleme zamanları arasında bir ilişki yoktur. Bu tür esnek atölye tipi çizelgeleme probleminin çözülmesi için parçacık sürü optimizasyonuna dayalı bir sezgisel yaklaşım sunulmuştur. Sunulan algoritma bazı örnek problemler üzerinde test edilmiştir ve sonuçlar sunulan algoritmanın problem için alternatif ve etkili bir yaklaşım olduğunu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the researchers studying scheduling problems assume that machines are available all the time and, maintenance and setup times are usually neglected. In real-life production environment, however, this assumption is not valid. In fact, in real-life production environment, machines are periodically and/or non-periodically unavailable. In this thesis, flexible job shop scheduling problem with maintenance activities is examined. Maintenance activities are considered as non-periodical and they are occurring related to weight of the jobs processed by the machine. Weight of any job is independent from its processing time. There is no relationship between the weight and the processing time of jobs. A heuristic approach based on particle swarm optimization is presented to solve this variant of flexible job-shop scheduling problem. The presented algorithm is tested on some representative problems and the results prove that presented algorithm is a alternative and effective approach for the problem.