Modeling tobacco control policies: A case study in Turkey
Tütün biraktirma politikalarinin modellenmesi: Türkiye'de bir vaka analizi
  1. Tez No: 382647
  2. Yazar: PINAR KOCABEY ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP DİDEM UNUTMAZ DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tütün kullanımı, dünya kamu sağlığını tehdit eden ölümcül bir salgın haline gelmiştir. Bu salgının önlenebilir olduğu iyi bilinen bir gerçek olmasına rağmen, çok sayıda ülke, hala bu salgının yol açtığı yıkıcı sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Türkiye yüksek tütün tüketim oranı ile bu ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durum, Türkiye'yi tütün kullanımını kontrol altına almaya yardımcı olacak politikalar uygulamaya yönlendirmiştir. Türkiye, uygulanan politikaların yardımı ile tütün kontrolü konusunda büyük ilerleme kat etmiştir. Uygulanan politikaların olumlu sonuçlarının görünür olmasına rağmen, bu politikalardan hangilerinin tütün kullanıcılarına bırakmayı düşündürme konusunda daha etkili olduğundan emin değiliz. Bu açıdan, bu araştırma tezinin amacı 1) Türkiye Küresel Yetişkin Tütün Araştırma'sında yer alan tütün kontrol politikalarını ve tütün kontrolü ile ilişkili diğer faktörlerin (insanların tütünün insan sağlığına olan zararları hakkındaki inançları ve sağlık personellerinin tütün kullanımını bırakmaya yönelik tavsiyeleri) etkilerini sistem dinamikleri yöntemi ile modellemek, 2) modellenen politikaların ve faktörlerin Türkiye'deki tütün kullanıcıları üzerindeki etkilerini analiz etmek ve 3) 2016 yılında, tütün kullanımının Türkiye'deki durumunu tahminlemektir. Sistem dinamikleri modeli kurulduktan sonra,sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma sonuçları tütün kullanıcılarını tütün kullanımını bırakmaya yönlendiren en etkili faktörlerin: kişilerin tütün tüketiminin insan sağlığına olan zararları hakkındaki inançları, vergilendirme ve tütün karşıtı bilgilendirme politikaları olduğunugöstermiştir. Ayrıca, 2016 yılında Türkiye'de tütün kullanım oranının 2012 yılına kıyasla düşüş göstereceği ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tobacco use has been one of the deadliest epidemics that threaten the public health of the world. Although it is a well known fact that this epidemic is preventable, the significant number of countries still have to face with the destructive effects of it. Turkey is one of these countries with relatively high tobacco consumption rate. This situation leads Turkey to apply policies that can take tobacco use under control. Turkey has performed considerable progress for tobacco control with the help of the applied policies. Even thoughthe positive consequences of the applied policies for Turkey are apparent, we are still not sure which of themhave relatively higher effect to make tobacco usersthinking to quit. In this regard, the major objectives of this research thesis are (1) to model the tobacco control policies and effects of some other tobacco control associated factors that were investigated in Global Adult Tobacco Survey (GATS) for Turkey (beliefs of people about damages of tobacco use on human health and health care providers' advices to quit smoking) using System Dynamics, (2) to analyze the effects of these policies and factors on current smokers in Turkey, and (3) to forecast the prevalence of tobacco use in Turkey for the year 2016. After system dynamics model has been setup, promising results have been obtained. The results indicate that beliefs of smokers about the damages of tobacco use on human health, taxation and anti-tobacco information policies are more effective factors on current smokers that make them thinking to quit smoking. Also, the results of the study point out that tobacco use ratio of Turkey in 2016 will decrease when compared to 2012.