Pıstacıa vera L.'nın ın vıtro antitümöral aktivitesi
Pistacia vera L.'nin in vitro antitümöral aktivitesi
- Tez No: 382653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ, PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hücre çoğalması ile hücre ölümü arasındaki homeostazinin bozulduğu yerde kanser görülür. Bu homeostaziyi dengeleyen apoptotik mekanizma durduğunda veya azaldığında kontrolsüz hücre bölünmesi başlar. Günümüzde kanser hastalığına bitkisel ürünlerle tedavi ve destek sağlanmaktadır. Ülkemizin önemli ürünlerinden olan Pistacia vera L.' nın tohum ve testasının antioksidan aktivite gösterdiğinin bildirilmesiyle birlikte Antepfıstığının (P. vera L.) kansere karşı koruyucu gıdalar arasında yer alabileceği fikrini doğurmuştur. Buradan hareketle, ilimizin marka sembolü olan Antepfıstığının daha önce literatürde yer almamış olan antitümöral ve apoptotoik etkinliklerinin yanısıra fitokimyasal içeriği, antioksidan kapasitesi, DNA koruyucu etkisi, antitümöral ve apoptotik aktivitesi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak P. vera L. tohum ve testasının biyolojik aktivitelerinin bir kısmının değerlendirildiği bu çalışmada P. vera L.' nın çalışılan özütleri arasında testa metanol özütünün en yüksek biyolojik kapasiteye sahip olduğu bulunmuştur. Yapılan bu çalışma ile, bitkinin testa kısmının biyolojik olarak aktif bileşikler içerdiği ve bu bileşiklerin araştırılmaya değer olduğu kanısına varılmıştır. Elbette bulgularımızın desteklenmesi için P. vera L. testa metanol özütü içindeki etken maddelerin izolasyonu ve bunların tek tek aktivitelerinin doza bağlı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için aynı yöntemlerin etken maddelerle ve diğer kanser hücre hatları üzerine denenmesi ve ayrıca daha ileri gidilerek in vivo da etkinliklerinin değerlendirilmesi görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The cancer occurs when homeostasis between cell proliferation and apoptosis is broken down. When apoptotic mechanism which stabilizes this homeostasis has stopped or decreased, cell division without control has started. Nowadays therapy and support have been enabled with herbal products for cancer disease. However, it has been reported that antioxidant activity of Pistacia vera L. seed and testa which is one of the most important products for our country had been shown, the view is appeared that P. vera L. gets involved among protective products against to cancer. Therefore, we studied the phytochemical substituents, antioxidant capacity, DNA protective effect, in addititon to antitumoural and apoptotic activity which has been no report related with of P. vera L. which is a trend symbol of our city. As a result, P. vera L. testa methanolic extract was evaluated to have the best activity among studied extracts in this study which studied some of biological activities of P. vera L. seed and testa. We thought that testa included one or more biological active substituents which were worth the effort to investigate. The isolation of active substituents in P. vera L. testa methanolic extract and evaluation of their activities in the manner of dose response individually are necessary to support our results. For this purpose, we suggest that the biological activities of active ingredients should evaluate by same techniques and also on the other cell lines and in vivo modeling in the future.