Bazı şalkon türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis of novel chalcone derivatives and investigation of biological activities
  1. Tez No: 382654
  2. Yazar: ZEKERİYA TURGAY SELEN
  3. Danışmanlar: PROF. EMİNE ELÇİN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Şalkonlar, doğal ürünlerin temel gruplarını temsil eder. Ayrıca, son yıllarda yapılan araştırmalar şalkonların antifungal, antimikrobiyal, antitüberküloz, antikanser ve antioksidant gibi birbirinden farklı birçok farmakolojik aktivite gösterdiğini belirtilmektedir. Bu kadar geniş farmakolojik aktiviteye sahip şalkonların olması, bizi farklı sübstitüe gruplara sahip şalkon türevlerinin sentezlenmesi ve yapılarının incelenmesi ile birlikte farmakolojik aktivitelerinin de araştırılmasına yöneltmiştir. Bu çalışmada farklı sübstitüe gruplara sahip 10 adet şalkon sentezlenmiş ve farmakolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Gerçekleştirilen tüm reaksiyonların, reaksiyon takibi İnce Tabaka Kromatografisi (İTK) ile belirlenmiş ve hedeflenen ürünler uygun çözücülerden kristallendirilerek saflaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chalcones represent essential groups of natural products. In addition, many researchs that have been done recently indicate that chalcones shows many usefull possess including antifungal, antimicrobial, antitubeculosis, anticancer and antioxidant. As chalcone has such a wide range of pharmacological activities, it directed to us synthesis of chalcone with different substituted and investigate their pharmacologically activities. In this study, 10 different substituted chalcone derivatives were syntesized and their pharmacological activites were investigated. All of reactions was monitored by Thin Layer Chromatography (TLC) and crude product purified by crystalization from appropriate solvents. The structures of synthesized compounds were elucidated by spectroscopy method as UV, IR, ¹H NMR and elemental analysis (C, H, N) as well as of physical and chemical methods. In addition pharmacological activites of synthesized chalcones were investigated