Kurşun ve NaCl tuzluluğunun sucul makrofitlerden Bacopa monnieri L.'de büyüme ve mineral madde içeriğine etkileri
Effects of lead and NaCl salinity on growth and mineral nutrient contents in aquatic macrophyte Bacopa monnieri L.
- Tez No: 382665
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Fizyoloji, Botany, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, farklı derişimlerdeki Pb (0, 0.1, 0.5 ve 1 mM), NaCl (0 ve 25 mM) ile bunların kombinasyonlarının (0, 0.1+25, 0.5+25 ve 1+25) etkisinde 12 gün bırakılan Bacopa monnieri L.'de meydana gelen bazı fizyolojik değişiklikler araştırılmıştır. Makrofitin büyüme gelişiminin uygulamalar tarafından olumsuz etkilendiği taze ve kuru ağırlık miktarlarındaki azalmalardan belirlenmiştir. Bulgularımıza göre B. monnieri'nin Na içeriği 25 mM NaCl derişiminde %358.15 düzeyinde artmıştır. 0.1 mM Pb + 25 mM NaCl; 0.5 mM Pb + 25 mM NaCl; 1 mM Pb + 25 mM NaCl derişimlerinde ise artmalar kontrole göre sırasıyla %125.27, %116.66 ve %102.95 düzeyinde bulunmuştur. Kurşunun 0.1, 0.5 ve 1 mM'lık derişimlerindeki makrofitin Pb miktarları da artan Pb derişimle birlikte artmıştır. Kombine Pb ve NaCl uygulamasında ise bu artışlar yalnız Pb uygulamalarına göre düşük bulunmuştur. Makrofitin makro ve mikro besin element içeriğinin Pb ve NaCl uygulamalarından olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Klorofil-a, klorofil-b ve karotenoid içeriği Pb ve NaCl uygulamalarıyla birlikte azalmıştır. Benzer olarak, makrofit dokularının protein miktarları da uygulamalar tarafından azaltılmıştır. Bunun aksine, Pb, NaCl ve Pb+NaCl uygulamaları prolin ve MDA miktarlarında artışlara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, some physiological changes were investigated in Bacopa monnieri L. which is treated with different concentrations of Pb (0, 0.1, 0.5 ve 1 mM), NaCl (0 ve 25 mM) and their combinations (0, 0.1+25, 0.5+25 ve 1+25). Growth and development of B. monnieri were adversely affected by the applications which was determined by decrease in the amount of fresh and dry weight. According to our findings, Na content of the macrophyte was increased at 25 mM NaCl as 358.15%. Na contents at 0.1 mM Pb + 25 mM NaCl; 0.5 mM Pb + 25 mM NaCl; 1 mM Pb + 25 mM NaCl were olsa rised as 125.27%, 116.66 % and 102.95%, respectively, with respect to control. Lead contents at 0.1, 0.5 and 1 mM Pb were increased with rising Pb concentrations. Low Pb contents were found at Pb+NaCl with respect to single Pb treatments. Macro and micro nutrient contents of the macrophytes were adversely affected by treatments. Chlorophyll-a, chlorophyll-b and carotenoid contents of macrophytes decreased by applications. Similarly, protein contents were decreased as well. Contrary to these, increaes in proline and MDA amounts were found in the effects of Pb, NaCl ve Pb+NaCl.