Application of geographic information system (GIS) for groundwater resources of Gaziantep
Coğrafi bilgi sistemi (CBS) ve uzaktan algılama yöntemi kullanılarak Gaziantep şehir merkezi sınırları içerisindeki yeraltı suyu kalitesinin tahmin edilmesi
- Tez No: 382673
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve uzaktan algılama yöntemi kullanılarak Gaziantep şehir merkezi sınırları içerisindeki yeraltı suyu kalitesinin tahmin edilmesini amaçlanmıştır. Gaziantep sınırları içerisinde 9 kuyudan numuneler alınmıştır. Alınan numunelerin laboratuar analiz raporlarındaki sonuçlar ve uydu haritası kullanılarak Arc GIS programına girilmiş ve Gaziantep ili merkez ilçe sınırları içerisindeki herhangi bir lokasyondaki yeraltı suyunun kalitesi tahmin edilmiştir. Mevcut yeraltı su kalitesine genel bir bakış sağlamak, ağır metaller, dinamik su yoğunluğu, ph, elektriksel iletkenlik, siyanür, klorid, bromit, florür, serbest klor, sertlik, nitrat, nitritgibi yeraltı suyu kalitesi parametrelerinin mekansal dağılım haritalarını üretmek için ArcGISSpatialAnalystenterpolasyon modülü kullanılmıştır. Elde edilen dağılım haritaları Gaziantep İlinin güneybatısındaki yeraltı suyu kalitesinin optimum düzeyde olduğunu ve genel olarak, yeraltı suyu kalitesinin, şehrin güneyden kuzeye doğru azaldığını göstermektedir. Toplam olarak bu çalışmada incelenen alanın%5.03 (21.51 km2) içilebilir kalitede yer altı suyu bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the groundwater quality of Gaziantep city centre with GIS and remote sensing methods. Samples were taken from 9 wells in provincial borders of Gaziantep. Laboratories analyze report results of samples and location of samples data entered the Arc GIS program by satellite maps. By this way groundwater quality at anywhere in Gaziantep city centre were predicted. Arc GIS Spatial Analyst interpolation module was used in order to obtain an overview to the existing groundwater quality and, to generate the spatial distribution maps of groundwater quality parameters such as heavy metals, dynamic water density, ph, electrical conductivity, cyanide, chloride, bromide, floride, free chlorine, hardness, nitrate, nitrite. The acquired spatial distribution maps presents that; groundwater quality of southwest of Gaziantep is at optimum levels and, groundwater quality decreases from the south to the north of city. The study showed that only the 5.03% (21.51 km2) of evaluated study area has the drinkable quality groundwater.