Xanthium strumarium' un biyolojik aktivitelerinin araştirilmasi
Investigation of the biological effects of xanthium strumarium
- Tez No: 382674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ, PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Xanthium strumarium tıbbi bir bitki olup, Asteraceae familyasının bir üyesidir ve yazın çiçek açan tek yıllık bitkilerdendir. Öncelikle Kuzey Amerika' dan orijinlenmiş olup, sonrasında başka habitatlarda da yayılış göstermiştir. Bitki diken örnekleri, Kasım, 2013'te, Kilis İli Söğütlüdere Mevkii'nden toplanmıştır ve herbaryum tekniklerine uygun olarak preslenip kurutulmuştur. Bitki aseton özütü çıkarılmıştır sonra bitkisinden ksantatin ve ksantinosin maddelerinin izole edilme için silika jel kolon ve ince tabaka kromatografisine tabi tutulmuştur. Özütünden elde edilen ksantatin ve ksantinosin A549 ve H1299 hücre hatları üzerindeki antiproliferatif ve sitotoksik aktivitesini tespit etmek için MTT testi kullanılmıştır. Ayrıca DNA koruyucu aktiviteleri için pBR322 plazmid DNA testi kullanıldı. Sonuçlara göre ksantatin düşük konsantrasyonda (6.25, 12.5 μg/ml) A549 üzerinde iyi bir sonuç gösterirken ksantinosin A549 üzerinde sadece yüksek konsantrasyonda (50, 100 μg/ml) çalışmıştı. Ksantatin ve ksantinosin (0.1 mg/ml) konsantrasyonda UV ve H2O2 ile oluşturulan plazmid DNA hasarına karşı koruyucu özellik gösterdi. X. strumaruim bitkisinin antitümör, ve DNA koruyucu özellikleri sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Xanthium strumarium, is known as a medicinal plant, a summer annual herb, a member of the Asteraceae family. It was originate in North America and has been extensively naturalized elsewhere. The burs of the plant samples were collected from the province of Kilis-Söğütlüdere locations, in November, 2013 and dried according to herbarium techniques. The acetone extract was done, then the silica gel column and thin layer chromatography used to isolate the xanthatin and xanthinosin. We used the MTT assay to determine the antiproliferative and cytotoxic activity of xanthatin and xanthinosin on A549 and H1299 cell lines. In addition, DNA protection activity was studied by pBR322 plasmid DNA assay. The results showed that, xanthatin in low concentrations (6.25, 12.5 μg/ml) had a good result on A549 whereas xanthinosin on A549 only in the high concentrations (50, 100 μg/ml) were worked. Both of xanthatin and xanthinosin at the same concentration (0.1 mg/ml) showed protection property against to plasmid DNA damaging in present of UV and H2O2. In conclusion, it was determined that X. strumarium has significante antitumor and DNA protection activities.