Calculation of volume contraction accuracy based on CT plan using tomo therapy for head and neck cancer patients
Tomoterapi ile tedavi edilen bas boyun kanseri hastalari icin CT planina gore hacim kuculmesinin dogrulugunun hesaplanmasi
- Tez No: 382688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, tümör hacmindeki ve salgı bezlerinin hacmindeki küçülme miktarının hesaplanmasını ve baş boyun kanseri hastaları için 0-mm magrin kullanılan tedavi planlamasına göre haftalık BT görüntüleri kullanılarak verilen dozun belirlenmesini amaçlar. Bu nedenle tomoterapi ile tedavi edilen 10 baş boyun kanseri hastası analiz edildi. Standart magrin ve 0-mm magrin baz alınarak iki farklı tedavi planlaması yapıldı. Tümör ve salgı bezlerinin hacimlerindeki küçülme miktarı hesaplandı. Bu sonuçlara göre, PTV1 hacmindeki ortalama küçülme miktarı 3.3%, sağ ve sol salgı bezlerinin hacmindeki ortalama küçülme miktarı sırasıyla 11.7% ve 13.5% olarak hesaplandı. Ayrıca, salgı bezleri arasındaki mesafenin ortalama küçülme miktarı 2.2% olarak belirlendi. Bas boyun kanseri hastalarında birçok anatomik değişiklikler gözlemlenir. Margindeki azalma salgı bezlerinin korunması için yeterli değildir. Bu nedenle, bazı hastalar için adaptif radyasyon tedavinsin gerekli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the accuracy of the volume shrinkage for target as well as parotid glands and dose delivery by using weekly CT images based on 0-mm margin plan for head and neck cancer patients and to prove that IGRT is not enough to protect parotid glands by reducing margin. For this purpose, ten head and neck patients, treated with simultaneous integrated boost on a Tomo Therapy unit, were selected for this study. Two different plans were generated based on standard margin and 0- mm margin. Calculation of volume contraction accuracy for targets and parotid glands was studied. The mean volume reduction in PTV1 is 3.3 %. The mean volume reduction in right parotid gland is 11.7 %. The mean volume reduction in left parotid gland is 13.5 %. The mean reduction in the distance between parotid glands is 2.2 %. Head and neck cancer patients undergo many anatomical changes; therefore, reducing margin is not enough to protect parotid glands. Adaptive radiation therapy is necessary for some cases.