The evaluation of visual attention on hospital personnel by 'eye tracking' method
Hastane çalışanları üzerinde 'göz izleme' metoduyla görsel dikkatin değerlendirilmesi
- Tez No: 382689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Psikoloji, Bioengineering, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı hastane çalışanları üzerinde görsel dikkatin göz izleme yöntemiyle incelenmesidir. Çalışmaya on doktor, onyedi hemşire ve onbeş personel katılmıştır. Çalışmada onsekiz satır ve on sütundan oluşan iki ayrı metinde imla olarak yanlış yazılan kelimenin bulunması istendi. Ekran görüntü kayıtlarının aracılığıyla görev sayısı, görev tamamlama süreleri ve zorluk çekilen zamanlar hakkında bilgi edinilmiştir. İlgili literatürde, göz izleme (eye-tracking) metoduyla gerçekleştirilen görsel dikkat çalışmaları Türkiye'de son derece kısıtlıdır. Çalışma hastane çalışanları üzerinde görsel dikkati incelemede ilk çalışma olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the visual attention of hospital staff, by the method of eye tracking. Ten doctors, seventeen nurses and fifteen personnel joined this study. In this study, we asked test subjects to find orthographical mistakes in two separete texts, which consisted of eighteen lines and ten columns. Certain information is obtained about number missions, the duration of mission completance and forcible periods by the way of screen records. In our country, the related literature is very limited in terms of the studies realised by eye tracking method. This study can be evaluated as the one of the first academical thesis which analysis visual attention.