Optical detection of early mi markers by absorption reflection system: Targeted charecterization of blood samples consisting of troponin-t
Soğurma-yansıma sistemi tarafından erken miyokardium enfarktüs belirteçlerin optik algılanması: Troponin-t içeren kan örneklerinin hedeflenmiş karakterizasyonu
  1. Tez No: 382694
  2. Yazar: ZEYNEP GERDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kalp kası nekrozu, koroner artelerde tıkanmadan dolayı oksijen miktarındaki yetersizliğin yani kan akışındaki ani azalmaya bağlı olarak meydana gelen uzamış iskeminin sonucudur ve kalp kası öldüğünde geri dönüşümsüz hasar meydana gelmesi olarak tanımlanan miyokardiyal enfarktüs gelişmiş batılı ülkelerde ölüm oranı ve hasta olma oranının en önemli sebebi olmuştur. WHO istatistiklerine gore, 2008 yılında milyonlarca insan kardiyovasküler hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde yapılan TEKHARF çalışmasına göre bu sayı her yıl 160000 kişi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, Troponin-T değerleri artmış olan MI hastalarının kanlarından elde edilmiş serum örnekleri kullanılarak, örneklerin farklı dalga boylarındaki geçirgenlik değerleri tespit edilmeye çalışıldı. Elde edilen bulgulara göre kan serumlarının geçirgenlik değerlerinin, morötesi bölgesinde (UV) 320nm, 370nm görünür ışık bölgesinde (VIS) 514nm, 591nm ve 650 nm, ve yakın kızılaltı bölgesinde (NIR) ise 755nm, 890nm, 958nm ve 1064 nm'lerde, hasta grubundan alınan örneklerinin kontrol grubundan alınan örneklere göre anlamlı bir şekilde daha az olduğu tespit edildi
Özet (Çeviri)
Due to blockage of coronary arteries, inability in oxygen content in short cardiac muscle result from extended ischemia that happened sudden remission of blood flow is necrosis and when cardiac muscle is died myocardial infarction that defined as irreversible damaging is the most important of death and diseases in developed western countries. According to WHO statistics in 2008 millions of people died due to cardiovascular diseases. According to TEKHARF study that applied in our country, this number is specified as 160000 persons in every year. In this study, transmission values of blood serum, that has increased Troponin-T content belonging to MI patients, have been inspected with absorption-reflection optical system in order to scan from UV region to NIR region. Results showed that transmission values of blood serum from MI patients were significantly less than the values of control group at the following wavelenghts: for UV region; 320 nm, 370 nm, for VIS region; 514nm, 591nm, and 650 nm, for NIR region; 755 nm, 890 nm, 958 nm 1064 nm.