Assessment of effect of the alcohol on brain activity using electroencephalography
Elektroensefalografı kullanarak alkolün beyin aktivitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 382695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
EEG nöroloji ve klinik nörofizyoloji alanında çok yararlı bir sinyaldir. EEG sinyallerinin analizini bilim adamları beynin normal ve anormal elektriksel aktivitesini değerlendirebilir. Bu tezde amacımız EEG sinyallerini analiz ederek alkolün beyin üzerinde etkisi olup olmadığını değerlendirmekdir. Frekans aralığı 0,5-100 Hz içerir. Bu aralık çeşitli özellikleri yüzünden beşe ayrılmıştır. EEG sinyallari şekillerinden ziyade frekans aralığına göre değerlendirilir. Bu frekans aralıkları alpha (), beta (), theta (), delta () and gamma () dır, bunlar belirli bir dalga formuna sahip değildir. Günümüzde Alkol çok sık tüketilen, insanın zihnini bulandıran ve sağlıklı düşünmesine engel olan bir maddedir. İçen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Maddi olarak kayba uğratır. Ailesiyle ve sevdikleriyle sorunlar yaşamasına neden olur. Toplum yapısını ve huzurunu olumsuz etkiler. Yani, alkolün zararları fiziksel ve ruhsal zararlar, topluma zararları, aileye etkisi, suç oranlarını arttırması, trafik kazaları gibi çok geniş bir açıdan ele alınabilir. Biz bu çalışmamızda alkol kullanan kişilerden alınan Elektroensefalogram (EEG) isaretleri, spektral analiz yöntemleri ile degerlendirilmistir. Alkollü ve kontrol grubumuzdaki kişilerde, EEG işaretlerinin Fourier ve Wavelet transform ile incelenmesi gercekleştirerek alkolün etkisinin olup olmayacağı ve EEG sinyallerinde ne gibi bir değişim etkisi yaptığı belirlenmeye çalışılmiştır. Burada parametrik olmayan Welch metodu kullanılarak analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
EEG is a very useful signal in the field of neurology and clinical neurophysiology. Analyzing EEG signals scientist can evaluate the normal and abnormal electrical activity of the brain. In this thesis our aim is analyzing EEG signals to get new features which uses to evaluate the effect of alcohol on Brain activity. The frequency range involves 0,5-100 Hz. This range is divided into five because of various characteristics. EEG signal is evaluated according to frequency range not with shapes. There are five important brain wave with different frequency rates. These frequency ranges are alpha (), beta (), theta (), delta () and gamma () which have not a certain waveform. Nowadays, alcohol is a substance that is consumed widely and makes people muddled up. It hinders the healthy thinking. Alcohol deranges the health physically. Besides, it affects negatively the mental health of the consumer of alcohol. It causes monetary loss and bad relationship with family and acquaintance. The order and serenity of society can get distorted. It promotes crime and increases crime rate. That is to say, the damages of alcohol can be held as physical and mental damages, damages to society and effects on family bounds, the increasing crime rate and traffic accidents with a broad perspective. We assessed the EEG marks of alcohol consumers with spectral analysis in this study. In control group with alcohol consumers, the analysis of EEG results is assessed by Fourier and Wavelet transform to understand whether the alcohol has effect or not. The effects of it on EEG signals are tried to be understood. Here, nonparametric Welch method is used to analyze and compare.