Tükrük bezi hastalıklarında siyalografi ve ultrasonografinin tanı değeri
- Tez No: 3827
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET G.Ü.T.F. Radyoloji Anabilim Dalxnda 49 hastaya 61 siyalograf ik, 60 ultrasonograf ik inceleme yapılmıştır. înflamatuar hastalıklarda ve sialolithiasisli ol guların tanısında siyalograf ide %100, ultrasonograf ide % 16,6, bez içi yer tutan lezyonların tanısında ise siya lograf ide %72,5, ultrasonograf ide %100 doğru sonuç elde edilmiştir. Tüm olgularda doğru sonuç oranı siyalograf ide %82, ultrasonografide ise %76'dır. Birlikte kullanıldık larında bu oran %100'e ulaşmaktadır. Tükrük bezi hastalıklarının incelenmesinde çok önemli iki tanı yöntemi olan siyalografi ve ultrasonogra- fi birbirlerini bütünleyicidir. Bu durum göz önüne alına rak, tükrük bezi incelemelerinde her iki yöntem de rutin olarak kullanılmalıdır. 60
Özet (Çeviri)
SüffîîARY Sixty sonographic and sixty-one sialographic examination were performed on 49 patients at the Depart ment of Radiology Gazi university, faculty of Medicine. In the diagnosis of inflammatory diseases and sialolithiasis the sensitivity of sialography is 100% and ultrasonography is 16,6%. In the detection of thg salivary glands' masses the sensitivity of the sialography and the ultrasonography is respectively 72,5% and 100 % In all of the cases correct diagnosis is 82% with sialography and 76% with ultrasonography. If the two modalities are used together, the diagnostic accuracy will exceed to 100%. In conclusion, Ultrasonography and Sialography are very useful diagnostic modalities in the detection of salivary glands' diseases especially if they performed together. 61