Detection of transmittance dynamics of A-549 and MFC-7 cancer cell lines through visible and near infrared spectrum
A-549 ve MCF-7 kanser hücre hatlarının görünür ve yakın kızılaltı-spectrumdaki geçirgenliğinin dinamik olmak tespit edilmesi
  1. Tez No: 382702
  2. Yazar: ALI DLAWAR NOORI KHDIR BAGI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kanser, dünyada en yaygın ve ürkütücü hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Korunma, teşhis ve tedavi aşamaları günbegün geliştirilmekte, bu aşamalara katkıda bulunacak en ufak bir bilgi yeni ilaçların ve tıbbi cihazların geliştirilmesinde yararlı olmaktadır. Bu çalışmada, iki kanser hücre hattının (A-549: akciğer kanseri ve MCF-7: meme kanseri) 450nm den 1100nm ye kadar olan ışık spektrumunda geçirgenlikleri ölçülmüş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İki kanser hücre hattı arasındaki farklılıkların yanı sıra görünür ışıktaki ve yakın kızılaltı bölgedeki farklılıkları da irdelenmiştir. Elde edilen bulgular değişik konsantrasyonlardaki farklı hücre hatları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları, ileride meme ve akciğer kanserin teşhisinde kullanılmak için tasarlanacak cihazlar için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most appalling and widespread disease in the world; its curing , prevention and diagnosingsteps aredeveloping day by day and even every minute data will be useful for scientists to develop any new drugs and devices for any of the mentioned purposes to be developed. In this study, transmittance of light within on two types of cancer cell lines A-459 and MCF-7 in the spectrum of 450 nm and 1100nm has been measured and evaluated comparatively. Differences have been tried to be put forward in not only between two cancer cell lines but also in different wavelengths e.g. visible and near infrared of the given spectrum.According to our findings, critical responses are observed regarding each cell types with different concentrations and the comparison between both types is illustrated. These data will be useful for any other devices that will be designed to diagnose cancer within these two organs; namely breast and lung.