Comparison of duration effect of K2 trainer on jaw muscle
Çene kaslarında K2 aparesinin tedavi süresi boyunca karşılaştırılması
  1. Tez No: 382701
  2. Yazar: SERKAN ARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Elektromiyografi (EMG), nöromüsküler sistemin fonksiyonel durumunu incelemek için kullanılan bir yöntemdir. EMG sinir sistemeni çevreleyen myofibers ile birlikte bir motor ünitesine dayalıdır. Yüzey EMG sinyalleri biyomedikal araştırmalar, sinir, kas kasılması veya fiziksel değişim ve sinirsel veya kas arızası teşhisinde kullanılır. Ortodonti bölümünde, tedavinin adı dişlerin ve çenenin farklı konum veya pozisyonlardaki anormallikleridir. Ortodontik bölümde bu tür anormalliklere malokluzyon denir. Bu tür hastalar ya görsel analizle yada sefalometri olarak adlandırılan jene görüntülerinin görüntü analizi ile incelenmesi sonucu elde edilen verilerle değerlendirilir. Tezin amacı masseter, anterior temporal ve mentalis kasları üzerindeki çalıştırıcının zamansal etkisini değerlendirmektir. Bu amaç için 10 hastanın emme, sıkma ve yutkunma aktivitelerindeki EMG sinyallerinin kayıt ve analizi yapıldı. Otoregresif modelleme (AR) yapılır ve güç spektral yoğunluğu (PSD) enerjisini analiz için özellik değeri olarak kullanılır. Bulgular göstermektedir ki kaslar üzerindeki sürenin etkisi kaydedilen aktiviteler ve kaslara göre değişebilir.
Özet (Çeviri)
Electromyography (EMG) is a method for investigating the functional state of neuromuscular system. EMG based on a motor unit with its innervated myofibers. Surface EMG is used in biomedical research and nerve and muscle contraction or physical change, and diagnosis the neural or muscle malfuncton. . In the Orthodontics department, the name of the treatment is abnormalities of the teeth and jaw in the layout or position located differently. In Orhodontist department such abnormalities are called malocclusion. This type of patients are evaluated by the visual inspection and cephalometry those obtained by imaging technique which is provided result by analysis of the image and treatment. The aim of the thesis is evaluating the time effect of trainer on masseter, anterior temporal and mentalis muscles. For this aim 10 patients EMG signals was recorded and analyzed during suction, clenching and swallowing activity. For analyzing Autoregressive modeling (AR) is performed and the energy of the power spectral density (PSD) is used as feature value. The findings indicate that the effect of the duration on muscles can change according to recording activity and muscles.