Synthesis of porphyrin coated gold nanoparticles
Porfirin kaplı altın nanoparçacıkların sentezi
- Tez No: 382704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Porphyrin coated nanoparticles, especially gold nanoparticles (AuNPs), have much attention because of their potential use in Photodynamic Therapy (PDT). In this study, our aim was the coating of thiol-tailored meso-tetra(p-hydroxyphenyl)porphyrin and meso-tetra(m-hydroxyphenyl)porphyrin on to gold nanoparticles. Potassium thio acetate was used as a linker between the porphyrin ligands and AuNPs due to easily dissociating to form S-Au bonds. The synthesis of thiol-tailored porphyrin- AuNPs compounds were synthesized by one-pot reduction of HAuCl4 by using NaBH4 as a reducing agent.
Özet (Çeviri)
Porfirin kaplı nanoparçacıklar, özellikle altın nanoparçacıklar (AuNPs), Fotodinamik Terapi?de (PDT) kullanılmaları bakımından oldukça ilgi çekerler. Bu çalışmada, tiyol grupları bağlı meso-tetra(p-hidroksifenil)porfirin ve meso-tetra(m-hidroksifenil)porfirinlerinin sentezlenmesi ve altın nanoparçacıklar üzerine kaplanması hedeflenmiştir. Potasyum tiyo asetat, altın nanoparçacıkları ile kolaylıkla S-Au bağı oluşturabildikleri için, porfirin molekülleriyle altın nanoparçacıkları arasında bağlayıcı olarak kullanılmıştır. Porfirin-AuNPs yapıları, indirgen madde olarak NaBH4 kullanılarak HAuCl4 maddesinin indirgenmesiyle gerçekleşmiştir.