New amphiphilic functional gelators: Synthesis, properties and application for wood preservation
Yeni amfifilik fonksiyonel jelatörler: Sentezi, özellikleri ve ahşap ürünlerini koruyucu uygulamaları
  1. Tez No: 382705
  2. Yazar: MİHRİBAN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT COŞGUN, PROF. DR. CHRİSTİNE GERARDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Düşük moleküler ağırlıklı jelatör moleküller süper absorbant (yapısına % 99 su alabilen) yapılardır. Bu özellikleri sayesinde uygulandıkları yüzeyle uyumluluk gösterebilen hidrojeller, eczacılık, kozmetik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Ahşap, kaynağı itibarıyla selüloz / hemiselülozdan oluşan doğal bir polimerdir. Birçok mikroorganizma ve mantar tarafından bozunabilen, suya karşı düşük dirençli ve dolayısıyla göreceli olarak kısa ömürlü yapılardır. UV ışınları ve suya karşı ahşap ürünlerinin korunması kaçınılmazdır. Bu sebeple bugüne kadar ahşap ürünlerini koruma amaçlı çevreye zararlı birçok kimyasal malzeme kullanılmıştır. Bu çalışmada, ahşap ürünlerini korumak için supra –moleküler uyarana duyarlı biyobozunur hidrojellerin sentezlenmesini amaçladık. Bu çalışmanın sonucunda elde edilecek sonuçların yeni ilaç taşıma sistemlerinin formülasyonunda, farmakoloji ve kozmetik endüstrisinde kullanılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Low molecular weight gelator molecules are super-absorbent structures that can be natural or synthetic. They can absorb up to 99 % water into their structures. Due to this property, they are mostly compatible with the surface that they are applied. They are widely used in pharmaceuticals, cosmetics, and many other industries. Wood is a natural polymer composed of cellulose / hemi-cellulose. It is biodegradable by many micro-organisms, and therefore its lifetime is relatively short. Therefore, wood materials need to be protected from microorganisms, UV light, and of course from water. However, it is important to find new ways of protecting wood materials from such effects, while keeping the environment clean. For instance, many currently used chemicals for protecting wood from mushrooms are harmful to the environment. Therefore, we need to find new biodegradable materials to protect wood. In this study, we aim to synthesize biodegradable supra-molecular stimuli-sensitive hydro-gels to protect wood materials. The results of this study are expected to contribute to a great extent to in formulations of new drug-delivery systems, and other materials used in pharmaceutical and cosmetic industries.