Segmentation of the diabetic macular edema region using wavelet trasform
Diyabetik makular ödemli bölgelerin dalgacik dönüşümü ile segmentasyonu
  1. Tez No: 382714
  2. Yazar: SAIFUL ISLAM PARVEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADİR TUFAN, YRD. DOÇ. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabetik Retinopati (DR), körlüğe neden olan rahatsızlıkların görülebildiği diyabetes mellituslu (DM) hastaların gözlerinde damarlarla ilişkili komplikasyonlardan biridir. Eksudalar DR'li hastalarda oluşan lezyonlardır. Genelde, eksudalar farklı şekillerde sarı ve beyaz renkli alanlar olarak tanımlanır. Bu bölgeler retinanın içindeki kırılgan damarların yakınlarında bulunur. Tez calışmasının temel hedefi Diyabetik Makular Ödemli (DME) hastalarda, eksudaların varlıgı görme kaybının belirgin nedeni olduğu için, eksudaları belirlemek ve segmente etmektir. Bu tez calışmasında, diyabetik makular ödemli hastaların fundus görüntülerinden eksudaların otomatik segmente edilmesinde dalgacık dönüşümünün kullanımı sunulmuştur. Önerilen metod erişime açık bir data bankasından alınan 169 sert ve sert olmayan eksudalı görüntüde test edilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıstır. Önerilen metot %90.25 hassasiyette ve %92.35 özgüllükte segmente başarısı göstermiş ve göz doktorlarının eksuda'lı bölgeyi daha kısa sürede tanımlamasında yardımcı olmuştur. Önerilen metoddan elde edilen segmentasyon sonuçları standartlar ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Diabetic retinopathy (DR) is one of the blood-vessel related complications in the eyes of diabetes mellitus (DM) include damage to retinopathy leading to blindness. Exudates are fairly common lesions occurring in DR. In general exudates are known as areas with yellowish and hard white colures including different shapes. It can be seen near the leaking capillaries within the retina. Our major goal is to detect and segment of exudates in DME because the presences of exudates are indicating a viral cause to the vision loss. In this thesis, the wavelet transforms are presented to automatically detect and segment the exudates from the diabetic macular edema patients' fundus images. Our methods have been tested on 169 hard and non hard exudates images which taken a publicly-available dataset and obtained results are also compared. Our proposed method is achieved a sensitivity of 90.25% and specificity of 92.35% and aided eye doctors identifying diabetic detection in less time. The results of the exudates detection and segmentation obtained from our methods are in accordance with the standard as well.