Synthesis of PAMAM dendrimer having FITC core and its ability to encapsulate anticancer drugs
FITC çekirdeği olan PAMAM dentrimerin sentezi ve antikanser ilaçlarını kapsülleme yetenekleri
  1. Tez No: 382738
  2. Yazar: YALÇIN BÜKÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
FITC çekirdeği olan PAMAM dendrimerleri sentezlendi. Altı tane jenerasyon sentezlendi bu çalışmada. Bunlar, G-0, G-1.0, G-2.0, G-3.0, G-4.0 ve G-5.0 tir. Aynı zamanda, 5 tane yarı jenerasyon sentezlendi. Bu dendrimerler G-0.5, G-1.5, G-2.5, G-3.5, G-4.5 tir. Çözücü olarak methanol kullanıldı. Daha sonra, ilaç direk olarak yüklendi herbir cenerasyona. İlaç yükleme kapasitesinin genrasyon arttıkça arttığı görüldü. Dendrimerlerin karakterizasyonu H, C NMR, UV visible spectrophotometry and FT-IR cihazları kullanılarak yapıldı. Buna ek olarak, in vitro çalışmalarla toksisite ve kararlılık belirleme çalışmaları yapıldı. FITC çekirdekli PAMAM dendrimerlerinin toksisiteleri hakkında bilgi alabilmek için hücre canlılık deneyi uygulandı 10, 25, 50, 100, 250 ve 500 µM lık konsantrasyonlarda ve G-2.0, G-3.0, G-4.0, G-5.0 jenerasyonlarında.
Özet (Çeviri)
A novel type of PAMAM dendrimers that has FITC core was synthesized. Six generations of PAMAM dendrimer having FITC core were synthesized from G-0 to G-5.0, these are G-0, G-1.0, G-2.0, G-3-0, G-4.0 and G-5.0 in methanol solvent. Also, half generation dendrimers were synthesized. These dendrimers are G-0.5, G-1.5, G-2.5, G-3.5, G-4.5. Then, drug was directly loaded into synthesized all generations in phosphate buffer system (PBS, pH:7,4). Drug carrying capacity of dendrimers were increased as generation increased. The characterization of dendrimer were done by using H, C NMR, UV visible spectrophotometry and FT-IR machines. Additionally, in vitro studies were also made to determine toxicity and stability. In order to get information about toxicity of FITC conjugated PAMAM dendrimers , cell viabitility assay was performed following 24 hour incubating the cells with 10, 25, 50, 100, 250 and 500 µM G-2.0, G-3.0, G-4.0, G-5.0.