Absolute summability
Mutlak toplanabilme
- Tez No: 382751
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Toplanabilme teorisi veya kısaca toplanabilme, analiz ve fonksiyonel analiz başta olmak üzere matematiğin geniş bir alandır ve birçok uygulama alanına sahiptir. Yakınsaklık hızları ve operatör teoride yaklaşım teorisi örnek olarak verilebilir. Toplanabilme, yakınsaklık kavramının bir genişlemesi olduğu gibi, mutlak toplanabilme de mutlak yakınsaklık kavramının bir genelleştirmesidir. Bu çalışmada mutlak toplanabilme metotları ele alınarak bazı özellikleri incelenmiştir. Mutlak toplanabilme ile ilgili olarak kapsama teoremleri, toplanabilme çarpan teoremleri ele alınmıştır. Bu çalışmada, bir çift üçgen matris için genel bir kapsama teoremi ispatlanarak, alt üçgen matris sınıfları için sonuçlar elde edilmiştir. Bunlara ilave olarak, çift serilerin mutlak toplanabilirliği ile ilgili bir teorem verilerek mutlak Cesáro toplanabilme metodu için bazı sonuçlar ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Summability is a wide field of mathematics, mainly in analysis and functional analysis, and has many applications, for instance in numerical analysis to speed up the rate of convergence, in operator theory of orthogonal series and approximation theory. Summability, as it is an expansion of the concept of convergence, absolute summability is a generalization of the concept of absolute convergence. In this study, we consider absolute summability and we investigate some properties of absolute summability methods. Absolute summability is discussed regarding inclusion theorems and summability factors theorems. In this study, we obtain a general absolute inclusion theorem involving a pair of triangles and, as corollaries, inclusion theorems for special classes of triangles.