Numerical solution of problems for partial differential equations arising in lake pollution models
Göl kirliliği modellemesinde ortaya çıkan kısmi diferensiyel denklemlerin sayısal çözümü
- Tez No: 382750
- Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SAİD ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada sınırsız pozitif operatörlü birinci mertebeden kısmi türevli denklemler için başlangıç değer problemleri ele alınmıştır. Problemin çözümü ve çözümün birinci dereceden türevi için kararlılık kestirimleri elde edilmiştir. Uygulamada sınır koşullu bir boyutlu birinci mertebeden kısmi türevli denklem ele alınmıştır. Bu problemin çözümü içi kararlılık kestirimleri verilmiştir. Sınır değer probleminin yaklaşık çözümü için birinci basamaktan kararlılıklı fark şemaları sunulmuştur. Bu fark şemalarının kararlılığı incelenmiştir. Fark şemaları için Matlab uygulaması verilmiştir. Teorik sonuçlar sayısal örneklerin sonuçları ile desteklenmiştir. Göl kirliliğinde ortaya çıkan model problemler için uygulamanın sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the initial value problem for the first order partial differential equation with the unbounded positive operator is considered. The stability estimates for the solution of problem and its first order derivative are established. In practice one dimensional first order partial differential equation with boundary conditions is considered. The stability estimates for the solution of the problem are established. The first order of accuracy difference scheme for approximate solution of the boundary value problem is presented. The stability of this difference scheme is established. The Matlab implementation of the difference scheme is presented. The theoretical results are supported by the results of numerical examples. The applications of our results for problems arising in lake pollution models are given.