Multivariate generalizations of multipoint padé approximations
Çok noktalı padé yaklaştırımlarının çok değişkenli genellemesi
- Tez No: 382769
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEXEY LUKASHOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çok noktalı Padé yaklaştırımları çeşitli uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır. Çok noktalı Padé yaklaştırımlarının çok değişkenli duruma göre tanımlarının genellemesi için farklı yollar mevcuttur. İlgili polinom interpolasyonları çok değişkenli duruma farklı şekillerde genelleştirilmiştir. Bunların en olağan hali ortalama değer interpolasyonlarıdır (Kergin interpolasyonu). Bu tezde, ortalama değer çok noktalı Padé yaklaştırımlarını da içeren çok noktalı Padé yaklaştırımlarının araştırılması ana amaçtır. Aslında literatürde bu tür yaklaşımlar bulunmamaktadır. Bu yüzden bu çalışma bu doğrultuda bir ilk olabilir.
Özet (Çeviri)
Multipoint Padé approximations play very important role in many applications. There are different ways to generalize the definition of the multipoint Padé approximations to the multivariate case. Related polynomial interpolations were generalized to multivariable case in different ways. One of the most natural from many points of view is mean value interpolation (Kergin interpolation). In this thesis, the main purpose is to investigate multivariate generalizations of multipoint Padé approximations including mean value multipoint Padé approximations. In fact, such type of approximations was not considered in the literature and so it might be a first work in this direction.