The volatility spillover among a country's foreign exchange, bond, and stock markets: A multivariate Garch analysis
Ülkelerin döviz, tahvil ve hisse senedi piyasaları arasındaki oynaklık yayılımları: Çok değişkenli Garch analizi
  1. Tez No: 305817
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT KUBİLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İşletme, Mathematics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, bir ülkenin döviz, tahvil ve hisse senetleri piyasaları arasındaki oynaklık yayılımlarını; ve küresel tahvil, hisse senedi ve emtia piyasalarından bu yerel piyasalara olan oynaklık aktarımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanin örneklemi, 2004-2011 yılları arasında hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomilerin verilerini içermektedir. Ülke içi finansal piyasalar için BEKK gösterimli çok değişkenli GARCH modeli uygulanmış olup, küresel değişkenler modele dışsal değişkenler olarak katılmıştır. Gelişmekte olan ekonomilerin finansal piyasalarının oynaklık entegrasyonu gelişmiş ekonomilerin piyasalarının oynaklık entegrasyonuna kıyasla daha güçlüdür. Küresel değişkenlerin yayılım etkisi gelişmiş piyasalar için yalnızca küresel finansal kriz sonrası dönemde bulunurken, bu değişkenler gelişmekte olan piyasaların oynaklıklarını hem kriz öncesi hem de kriz sonrası dönemde anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Örneklemdeki Kuzey Amerika ülkeleri olan ABD ve Meksika'da kriz öncesi dönemde düşük düzeyde yerel finansal piyasalar oynaklık entegrasyonu bulunmakta olup, bu entegrasyon kriz sonrası dönemde artmaktadır. Ayrıca bu ülkeler iç ve küresel kısa süreli şoklara, kriz sonrası dönemde daha açık durumdadırlar. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesini temsil eden Almanya ve Türkiye, yüksek düzeyde ülke içi piyasalar arası oynaklık entegrasyonuna sahip olup, yerel piyasalarının küresel şoklara kriz öncesi ve sonrası dönemde açıklığı bulunmaktadır. Uzak Doğu piyasaları olan Japonya ve Kore de yüksek yerel finansal piyasalar oynaklık entegrasyonuna sahiptirler. Bu ülkelerin iç piyasalarının küresel etkilere hassaslığı yüksek olup, küresel finansal krizle bu hassaslık daha da artmıştır. Bu çalışmanın en önemli kısıtı incelenen ülke sayısının azlığından dolayı kesin genellemelerde bulunulamamasıdır. Bu kısıt coğrafi olarak dağılmış daha çok sayıda ülkenin analiz edilmesi yoluyla giderilebilir. Bu tezin en dikkat çekici özgünlüğü ise oynaklık yayılımlarının modellenmesine küresel değişkenlerin dışsal olarak eklenmesidir. Ayrıca, sonuçların gelişmekte olan ve gelişmiş piyasalar; kriz öncesi ve kriz sonrası arasında karşılaştırılması, bu çalışmanın mevcut literatüre yaptığı bir diğer katkıdır. Bu çalışmanın bulguları, yatırımcılar tarafından uluslararası yatırımın risklerinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the volatility spillover among a country?s foreign exchange, bond and stock markets and the volatility transmission from the global bond, stock and commodity markets to these local financial markets. The sample for the study includes data from both emerging and developed economies in the time period between 2004 and 2011. A multivariate GARCH methodology with the BEKK representation is applied for the local financial markets and global variables are included as exogenous variables into the model. The volatility integration of the financial markets of the emerging economies is stronger compared to the integration of the developed economies. Global variables have a spillover effect on the developed markets only after the global financial crisis, whereas they significantly affect the volatility in emerging markets for both the pre- and post-crisis period. North American countries in the sample, U.S. and Mexico, have low local volatility integration in the pre-crisis era and the integration rises in the post-crisis period. Moreover, they are more open to the internal and global short-term shocks in the post-crisis period. Germany and Turkey are the representatives of the EMEA (Europe, Middle East and Africa) region and they have high local market integration and are open to global shocks for both sub-periods. Far Eastern markets, Japan and Korea, also have high local market integration and their vulnerability to the global effects is large and getting larger for the post-crisis period. The most important limitation of this thesis is the difficulty of reaching sharp generalizations due to the small number of countries analyzed. This limitation can be addressed by the inclusion of a larger number of geographically dispersed countries. The most noteworthy originality of this study is the addition of the exogenous global variables for modeling volatility spillovers. Furthermore, comparison of results for emerging versus developed markets and the pre- versus post-crisis periods is another contribution of this study to the existing literature. The findings of this study can be used by investors interested in assessing the risks of investing internationally.