Single slot dual band microstrip antenna for wimax application
Wimax uygulaması için çift bantlı tek slotlu mikroşerit yamal' anten
  1. Tez No: 382818
  2. Yazar: YAHYA ENTIEFA MANSOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN, YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde iletişimde, mobil iletişim, uydu navigasyonu, internethizmetleri,otomobiller ve radarlargibi farklı alanlarda antenler birçok uygulamada kullanılmaktadır. özellikle de mikroşerit antenler kullanılmaktadır çünkü bu tür antenler düşük profilli, hafif, ve düşük kuvvetle çalışabilme özelliklerine sahiptirler. Bu tür antenlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için özel malzemelerin kullanılması ve şeklinde modifikasyona gidilmesi sağlanabilir. Çift polarizasyon ve çift bant uygulaması durumunda, mikro şerit antenler iyi bir itibara sahiptirler. Bu tez, antenin temel olarak Wimax baz istasyonu sinyali için kullanılmasının amaçlandığı Wimax uygulaması IEEE 802.16e-2005 çift bantlı antenlerin sağlamasına yönelik bir tasarımı sunmaktadır. Antenin tasarım parametreleri iletim hattı modeli kullanılarak hesaplanmıştır ve HFSS elektromanyetik yazılım Sonlu Elemanlar Modeline (FEM) dayalı olan simülasyon süreci için kullanılmıştır. Bu çalışmadaçift bant anten yamanın üst kısmına eklenen bir slot ile tasarlanmıştır. Başlangıçta çift beslemeli bir anten fikrine çok fazla ilgili duyulsa da eşleştirme sorunu bu antenin simülasyonunun yapılmasını ve antenin gerçekleştirilmesini zorlaştırmaktadır. Özet olarak söz konusu anten simüle edilmiş ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present-time communication, antennas cover a wide range of applications in different areas, such as mobile communication, satellite navigation, internet services, automobiles and radars. Especially they are applied to microstrip antennas, because of its characteristics like low profile, lightweight and low power handling capacity. However, gain and bandwidth are sometimes low and not sufficient in most of applications. Modification of shape and using special materials could be useful to solve such backlashes of this type of antennas. In case of dual polarization and dual band application, microstrip antennas have a good reputation. This thesis presents a way of getting dual band antennas for Wimax application IEEE 802.16e-2005, where the antenna is mainly intended for reception of Wimax base station signal. The design parameters of the antenna have been calculated using the transmission line model, and HFSS electromagnetic software has been used for the simulation process, which is based on Finite Element Method (FEM). In this work, the dual band antenna is designed by a slot being added to the top of the patch. In the beginning, the idea of dual feed antenna enjoyed a considerable attention, but the problem of matching makes the simulation and realization of this antenna a little hard. In summary, the antenna has been simulated and fabricated.