Comparisons of computer-based propagation models with experimental data collected in an urban area at 1800 mhz
Kentsel bir alanda 1800 mhz'de bilgisayar tabanlı yayılım modellerinin toplanan deneysel verilerle karşılaştırılması
- Tez No: 382819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Frekansın kıt kaynak olduğu günümüzde frekans bandının verimli ve ekonomik kullanımı için birçok model oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasında, bu amaç için geliştirilmiş ve bilimsel kaynaklarda kabul gören yayılım modellerinin uygulanması konusunda çalışılmıştır. Bu modeller Serbest Uzay Yol Kaybı (Fspl) + RMD (Epstein-Peterson), COST - HATA ve COST - WI modelleridir. Modellerin uygulanması için seçilen bölge ise düzensiz şehir yapısına sahip bir bölgedir. Modeller uygulanırken Serbest Uzay Yol Kaybı (Fspl) + RMD (Epstein-Peterson) modeli için RTV Plan yazılımı kullanılmış, diğer modellerin ise hesaplamaları tek tek yapılmıştır. Modellerin başarısının karşılaştırılması için seçilen bölgede değişik koordinatlarda elektrik alan şiddeti ölçümleri alınmıştır. İlk olarak karışık koordinatlardan, ikinci olarak tek bir doğrultu takip edilerek ölçüm verileri toplanmıştır. Sonuç aşamasında ise; bahsi geçen yayılım modelleri kullanılarak alınan sonuçlar ile ölçüm sonuçları grafiksel karşılaştırmalar yapılarak kıyaslanmış ve seçilen bölge için en doğru model belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, COST – HATA yayılım modelini geliştirmek için bir düzeltme faktörü belirlemek bu tez çalışmasının diğer bir amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays a lot of models are set for the efficient and economic usage of frequency band which is a limited source. In this thesis, propagation models, developed and accepted in literature for this purpose, were studied. These are Free Space Path Loss (Fspl) + RMD (Epstein-Peterson), COST-HATA and COST-WI models. The district chosen for the model application has an irregular structure style. In the application of Free Space Path Loss (Fspl) + RMD (Epstein-Peterson), RTV Plan software is used; the other models were applied by calculations. In order to compare the success of the models, electric field strength measurements were taken in the chosen district (Mustafa Kemal Mahallesi-ANKARA), firstly at the random coordinate and secondly coordinates tracking on a single line. As a conclusion, measured values were compared with the results which were taken from the mentioned models with graphical presentations and the most appropriate model is tried be found and as another aim of the thesis study, a correction factor was generated as a modification for COST – HATA propagation model.