Analytical and numerical investigation of uniformly loaded simply supported circular plates
Düzgün yayılı yük altındaki basit mesnetli dairesel plakların analitik ve sayısal yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 382820
  2. Yazar: AQEEL NAJDET NASRET CORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada düzgün yayılı yük taşıyan basit mesnetli dairesel plaklar analitik ve sayısal yöntemlerle incelenmiştir. Plaklarda (a) Elastisite Teorisi yaklaşımı ve (b) ince plaklar için Küçük Deplasman Teorisi metodları kullanılarak gerilme, birim şekil değiştirme ve yer değiştirme ifadeleri türetilmiştir. Bunlara ek olarak SAP 2000 yazılım paketi kullanılarak, sonlu eleman metodu temelinde problemin sayısal çözümü elde edilmiştir. Son olarak, farklı plak kalınlıkları için elde edilen analitik çözümler birbirleriyle ve sonlu eleman metodu sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simply supported circular plates under uniform loading are investigated by analytical and numerical methods in this study. The stress, strain and displacement expressions are derived for the plates using the analytical methods based on (a) theory of elasticity approach, and (b) small displacement theory of thin plates. In addition to these, the numerical solution of the problem based on finite element method is obtained by using SAP 2000 software package. Finally, the results obtained by the analytical methods for different plate thicknesses are compared with each other and with the solutions obtained by the finite element method.