İstanbul ilinde karpuz ekim alanlarında Cucumber mosaic virus (CMV) ve Zucchini yellow mosaic virus (ZYMV) 'nin yaygınlıklarının araştırılması
Research on the occurrence of cucumber mosaic virus (CMV) ve zucchini yellow mosaic virus (ZYMV) in watermelon growing areas in Istanbul
- Tez No: 382839
- Danışmanlar: PROF. DR. GASSAN KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İstanbul ilindeki karpuz üretim alanlarında 2014 yılı üretim döneminde gerçekleştirilen sürvey çalışmalarında, verim kayıplarına neden olan virüs hastalıklarını saptamak amacıyla 344 yaprak örneği toplanmıştır. Karpuz üretim alanlarında yapraklarda sararma, nekroz, mozayik ve şekil bozukluğu simptomları gösteren bu yaprak örneklerinde Cucumber mosaic virus (CMV), Zucchini yellow mosaic virus hastalıklarını saptamak üzere Double Antibody Sandwich Enzyme-linked Immunosorbent Assay (DAS-ELISA) testi gerçekleştirilmiştir. Test edilen toplam 344 yaprak örneğinden 16 adedinde CMV, 22 adedinde ZYMV bulunduğu saptanmıştır. 2 yaprak örneğininde CMV+ZYMV enfekteli oldukları tespit edilmiştir. DAS-ELISA testi sonucunda İstanbul İlinden alınan 344 adet yaprak örneğinin 40 adedinde tekli ve karışık enfeksiyonlar saptanmıştır. Tek enfeksiyon halinde CMV'nin % 4,58, karışık enfeksiyonlar halinde % 5,15 olduğu tespit edilmiştir. ZYMV'nin tek enfeksiyon halinde % 6,30, karışık enfeksiyon halinde % 6,87 olduğu belirlenmiştir. CMV ve ZYMV ile infekteli örnekler kodlanarak mekanik inokulasyon çalışmalarında kullanılmış ve indikatör bitkiler üzerinde 15- 30 gün gibi bir sürede simptom çıkışına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine yield reducing cucurbit virus diseases in the watermelon growing area of Istanbul provinces of Turkey. 344 symptomatic watermelon samples were collected in 2014. For the identification of Cucumber mosaic virus (CMV) and Zucchini yellow mosaic virus (ZYMW) Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay (DAS-ELISA) tests were implemented to watermelon leaf samples which were exhibited yellowing, mosaic and leaf distortions. As a result of DAS-ELISA tests 16 out of 344 leaf samples were found infected with CMV and 22 leaf samples revealed the presence of ZYMV. Beside these individually infected samples 2 out of 344 leaf samples had CMV+ZYMV. Individually CMV was found 4,58 %, as mixed it was 5,15 %. In the case of ZYMV individually 6,30 % as mixed infection 6,87 % rate of disease were determined. Some of CMV and ZYMV positive samples were used for mechanical inoculation on cucurbit species. The symptoms were observed on indicator plants in 15- 30 days after inoculation.