Kocaeli ili İzmit ilçesi park ve bahçelerindeki bazı süs bitkilerinin beslenme durumlarının bitki analizleriyle belirlenmesi
Determination of nutrient status of some ornamental plants with plant analysis in public garden of İzmit district, Kocaeli
  1. Tez No: 382853
  2. Yazar: SEMA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada önceden belirlenmiş olan Hanımeli (Lonicera nidita), Manolya (Magnolia grandiflora), Ortanca (Hydragea macrophylla), Gül (Rosa odaorata) ve Zakkum (Nerium oleander) süs bitkilerinden ve 10 farklı parktan yaprak örnekleri alınıp analize hazırlanmış ve azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), çinko (Zn), bakır (Cu) ve mangan (Mn) analizleri yapılmış ve söz konusu bu bitkiler için belirlenen kritik konsantrasyon değerleriyle karşılaştırıp besin elementlerinin noksanlık, yeterlilik ve toksisitesi belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Hanımeli (Lonicera nidita), bitkisi yaprak örneklerinin % 60'ında N, % 100'ünde K, % 70'inde Mg, % 10'unda Fe, % 100'ünde Mn, % 90'ında Cu ve % 30'unda Zn yetersizliği görülmüştür. Manolya (Magnolia grandiflora), bitkisi yaprak örneklerinin % 90'ında N, % 100'ünde K, % 90'ında Mg, % 100'ünde Mn, % 80'inde Cu ve % 50'sinde Zn yetersizliği saptanmıştır. Ortanca (Hydragea macrophylla), bitkisi yaprak örneklerinin % 100'ünde N ve K, % 90'ında Mn, % 70'inde Cu ve % 10'unda Zn yetersizliği saptanmıştır. Gül (Rosa odaorata), bitkisi yaprak örneklerinin % 100'ünde N, K ve Mn ve % 60'ında Zn yetersizliği saptanmıştır. Zakkum (Nerium oleander) bitkisi yaprak örneklerinin % 90'ında N, % 30'unda P, % 100'ünde K, % 80'inde Fe, % 100'ünde Cu ve Zn yetersizliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the nutritional status of the some ornamental plants leaf sample analyses in İzmit district, Kocaeli. For this purpose, 50 leaf samples, which were taken from 10 different park and gardens located in İzmit, Kocaeli and each leaf samples were analyzed. And then the results of the leaf samples analysis were compared with the critical values of the investigated ornamental plants for nutritional status determine. According to the results, 90 % N and Cu, 100 % K and Mn, 70 % Mg, 10 % Fe and 30 % Zn deficiency were determined for Linnaeaceae (Lonicera nitida) plant. 90 % N, 100 % K, 90 % Mg, 100 % Mn, 80 % Cu and 50 % Zn deficiency were determined for Magnolia (Magnolia grandiflora.) plant. 100 % N and K, 90 % Mn, 70 % Cu and 10 % Zn deficiency were determined for Hydrangea (Hydragea macrophylla) plant. 100 % N, K and Mn and 60 % Zn deficiency were determined for Rose (Rosa odaorata) plant. 90 % N, 30 % P, 100 % K, Cu and Zn and 80 % Fe deficiency were determined for Oleander (Nerium oleander) plant