Elektrik alanının doku hidroksiprolin düzeyine etkisi
  1. Tez No: 38287
  2. Yazar: GÖKNUR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Elektrik alanın farklı şiddet ve farklı doğrultularının karaciğer kollagen sentezine etkisi araştırıldı. Kollagen sentezi karaciğer dokusunda hidroksiprolin miktarının saptanması ile takip edildi. Doku hidroksiprolin miktarının saptanmasında Stegemann-Stalder'ın yöntemi kullanıldı. 300 V ve 150 V ile oluşturulan dikey ve yatay elektrik alan 40 adet kobaya (Guinea Pig) 3 gün boyunca 9 saat/gün süreyle üzerine bakır plakalar monte edilmiş olan tahta kafeslerde uygulandı. 20 adet kobay ise elektrik alana maruz bırakılmadan ve fakat aynı şartlarda tutularak kontrol grubunu oluşturdu. Elektrik alanın uygulandığı 3. günün sonunda kobayların karaciğerleri çıkartılarak, dokuların hidroksiprolin miktarları belirlendi. 300 V ile oluşturulan hem dikey hem de yatay elektrik alanın karaciğer hidroksiprolin miktarını kontrollere oranla istatistiksel anlamda Önemli ölçüde artırdığı saptandı. 150 V ile oluşturulan dikey ve yatay elektrik alanların ise hidroksiprolin miktarında azalmaya neden olduğu ve bu azalışın da istatistiksel anlamda önemli olduğu saptandı. Her iki elektrik alan şiddeti için de dikey elektrik alanın yataydan daha etküi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find out the effect of different intensities and directions of electric fields on the liver collagen synthesis, by determining the quantitative level of hydroxyproline in lever tissue using Stegemann-Stalder's method. 40 Guinea Pigs were exposed to vertical and horizontal electric fields obtained from 300 V and 150 V potential differences, 9 hours per day for 3 days in wooden cages on which copper boards were fixed. 20 Guinea Pigs were used as controls, kept in the same conditions withouth being exposed to any electric field. After 3 days livers were taken out, and hydroxyproline levels was determined. A statistically significant increase was found in hydroxyproline levels in both of the horizontal and vertical electric field applied groups for 300 V potential difference. Whereas a statistically significant decrease were found in both of the vertical and horizontal electric field applied groups of 150 V. It was also noticed that the vertical electric field was more effective than the horizontal.