Besi sığırcılığında yaygın olarak kullanılan yem maddelerinde nitrat ve nitrit oranlarının saptanması ve rasyondaki nitrat miktarının kandaki B-karoten, A vitamini ve diğer bazı parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 38289
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Araştırmada önce Marmara Bölgesi'nin değişik yörelerinden temin edilen saman, kura ot, yaş şeker pancarı posası, yulaf, arpa, mısır ve buğday olmak üzere toplam 65 yem örneği nitrat ve nitrit yönünden incelenmiştir. En yüksek nitrat miktarı 3039. 10 ppm ile yaş şeker pancarı posasında, en düşük nitrat miktarı ise 38.83 ppm ile mısırda bulunmuştur. Araştırmanın deneysel bölümünde ise farklı oranlarda nitrat içeren rasyonların, besi sığırlarında kanda; ıritrat,nitrit, J5-karoten, A vitamini, hemoglobin ve hematokrit, rumen sıvısında; pH, nitrat ve nitrit, karaciğerde; A vitamini miktarları üzerine etkileri mcelenmiştir. Bu amaçla 1-1.5 yaşlı ve 250-300 kg canlı ağırlığında olan 20 baş Holştayn ırkı besi sığırı kullanılmıştır. Araştırmada saman, kuru ot, yaş şeker pancarı posası ve besi yeminden oluşan rasyon kullanılmıştır. Kontrol grubundaki sığırlara 158 ppm, deneme grubundaki sığırlara ise 980 ppm nitrat içeren rasyon uygulanmıştır. Araştırmanın l.,2., 3. ve 4. aylarında sığırlardan kan ve rumen srvısı örnekleri alınmıştır, gerekli analizler için saklanmıştır. Kan örneklerinde saptanan nitrat ve nitrit miktarları kontrol ve deneme gruplarında sırasıyla, 1. ayda 16.00, 20.38 ppm - 0.38, 0.36 ppm; 2. ayda 17.60, 18.05 ppm - 0.36, 0.43ppm ; 3. ayda 16.60, 16.80 ppm - 0.35, 0.52 ppm ve 4. ayda 16.00, 18.30 ppm - 0.40, 0.41 ppm bulunmuş, gruplar arası farklar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Kontrol ve deneme gruplarındaki sığırların kan B-karoten ve A vitamini miktarları sırasıyla, 1. ayda 162.80, 161.00 ug/100ml - 31.12, 29.58 ug/100ml; 2. ayda 164.70, 157.70 ug/100ml - 30.09, 29.28 ug/100ml; 3.ayda 174.90, 166.30 ug/100ml - 30.45, 29.11 ug/100ml ve 4. ayda 173.70, 158.90 ug/100ml - 29.42, 31.95 ug/lOOml olarak bulunmuş, gruplar arası farklar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Hemoglobin ve hematokrit miktarları kontrol ve deneme gruplarında sırasıyla 1. ayda 11.84, 9.28 g/lOOml - %35. 18,26.39 ; 2.ayda 10.76, 10.25 g/100ml - % 28.60,31.70; 3. ayda 11.22, 9.93 g/100ml - % 28.55, 30.39 ve 4.ayda 11.63, 9.45 g/100ml - %31.44, 31.18 bulunmuştur. Deneme grubuna ait hemoglobin değerleri kontrole göre araştırmanın l.,3. ve 4.
Özet (Çeviri)
49 6. SUMMARY In this research, 65 samples of feedstuffs, including straw, hay, wet beet pulp, oat, barley, corn and wheat which had been collected from different areas of Marmara Region, were examined for the amount of nitrate and nitrite contents. The highest amount of nitrate was found as 3039. 10 ppm in the wet beet pulp, and the lowest amount of nitrate was found as 38.83 ppm in the com. The effects of the rations, containing different amounts of nitrate, on the blood levels of nitrate, nitrite, 6-carotene, vitamin A, haemoglobin and haemotocrite; ruminal fluid levels of pH, nitrate and nitrite ; vitamin A level of liver were examined in bulls, at the experimental part of the research. For this purpose, 20 Holstein bulls aged one-one and half year, weighing 250-300 kgs average live weight, were used. The ration in this research was composed of straw, hay, wet beet pulp and commercial feed for beef cattle The ration contains totaly 158 ppm nitrate was given to the bulls in the control group and, 980 ppm nitrate was given to the experimental group. The blood and the ruminal fluid samples of bulls were collected and stored for the required analysis at the l.,2.,3. and 4th month of the research..The levels of nitrate and nitrite in blood samples were evaluated in the control and the experimental groups, respectively as follows; in the 1st month 16.00,20.38- 0.38,0.36 ppm; in the 2nd month 17.60, 18.05- 0.36, 0.43 ppm; in the 3rd month 16.60,16.80- 0.35,0.52 ppm; in the 4th month 16.00,18.30-0.40,0.41 ppm. Statistically, the differences between the groups were not significant. B-carotene and vitamin A levels in the blood samples of the control and the experimental groups were evaluated respectively, as follows; in the 1st month 162.80, 161.00 - 31.12, 29.58 ug/lOOml; in the 2nd month 164.70, 157.70 - 30.09, 29.28 ug/100ml; in the 3rd month 174.90, 166.30 - 30.45, 29.11 ug/100ml; in the 4th month; 173.70, 158.90 - 29.42, 31.95 ug/100ml but again statistically the differences between the groups were not significant. Haemoglobin and haematocrite levels of the control and the experimental groups respectively were determined as; in the 1st month 11.84, 9.28 g/100ml- % 35.18, 26.39; in the 2nd month 10.76, 10.25 g/100ml - % 28.60, 31.70 in the 3rd month 11.22, 9.93 g/100ml - % 28.55, 30.39; in the 4th month; 11.63, 9.45 g/100ml - % 31.44, 31.18.