Besi sığırcılığındaki desteklemelerin işletme başarısına etkisi: Hatay ili örneği
Impact of supports in cattle breeding on business success: Example of Hatay province
  1. Tez No: 679457
  2. Yazar: BEKİR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hayvancılık son yıllarda temel besin ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalındığı için bir takım önemler alınarak geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de hayvancılığa yönelik olarak uygulanan destekleme ve geliştirme çalışmalarının üreticiler tarafından nasıl karşılandığının belirlenmesidir. Çalışmada günümüzde besi sığırcılığına uygulanan desteklemelerden üreticilerin yararlanma düzeyinin ve etkilerinin belirlenmesi, üreticilerin desteklemelerden memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi, desteklemelerden yararlanırken karşılaşılan sorunların belirlenmesi gibi konular incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini Hatay ili Antakya ilçesindeki besiciler arasından tabakalı tesadüfi örneklem yöntemi ile belirlenen 85 üretici ile 2019 yılında yapılan anketlerle elde edilen veriler oluşturmaktadır. Üreticilerin desteklemeleri değerlendirmesinde beşli likert ölçek kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre besicilerin büyük bölümü sadece hayvansal üretim yapmaktadır. İşletmelerde aile işgücü kullanımı oldukça yaygın olup işleme sahiplerinin çoğunluğunun 10 yıl ve üzeri besicilik deneyimleri vardır. Besicilerin %90'dan fazlasının kaba ve kesif yem üretimi yapmadığı ve bu konuda yem fabrikalarına ve diğer üreticilere bağımlı oldukları belirlenmiştir. Besicilerin masraflarının %80'den fazlasını yem ve hayvan alımı giderleri oluşturmaktadır. İşletmeler içinde besiciliğe yönelik olarak uygulanan desteklerden en fazla yararlanılan destek türü buzağı desteğidir. Buna karşılık besicilik erkek sığır desteği, aşı desteği, hayvan hastalığı tazminat desteği ve yem bitkileri desteği gibi desteklerden yararlanma düzeyi ise çok az gerçekleşmiştir. İşletmecilerin besiciliğe başlamadan önceki destekleme bilgisi düzeyinin sadece %19 olduğu ve besicilik sırasındaki başlıca bilgi kaynakları arasında il ve ilçe müdürlüklerinin başta gelmekte olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin en fazla yararlanmakta olduğu buzağı desteklemesinden memnuniyet düzeylerinin orta düzeye yakın olduğu görülmüştür. Besici işletmeler hayvancılık konusunda uygulanan desteklemeleri %85 oranında yetersiz bulmaktadırlar. Üreticilerin büyük bir bölümü destek miktarlarının artırılmasını ve girdi fiyatlarındaki artışların önlenmesi talep etmektedir. Destek alma konusunda gerekli işlemlerin besiciler lehine düzenlenmesi ve daha çok destek alınabilmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Artan et fiyatlarının ithalattan çok yerli besicilere sağlanacak desteklerle düşürülmeye çalışılması daha gerçekçi bir politika olacaktır.
Özet (Çeviri)
As livestock has been inadequate to meet basic nutritional needs in recent years, it is tried to be developed by taking a number of importance. This study aims to determine how the support and development studies applied for animal production in Turkey are met by producers. In the study, topics such as determining the level and effects of producers benefiting from the supports applied to feed cattle, measuring the satisfaction levels of the producers from the supports, identifying the problems encountered while benefiting from the supports were examined. The main material of the study is the data obtained by surveys conducted in 2019 with 85 producers determined by layered incidental sampling method among the feeders in Antakya district of Hatay province. Five-Likert scale was used in the evaluation of the supports of the feeder producers. According to the findings, the majority of feeders produce only animals. Family labor use is quite common in businesses, and the majority of processing owners have 10 years or more of feeding experience. It has been determined that more than 90% of feeders do not produce rough and cut the feed and are dependent on feed factories and other producers in this regard. Feed and animal purchase expenses account for more than 80% of the costs of feeders. Calf support is the type of support that is most used in the support applied for feeding within enterprises. In contrast, the level of benefit from support such as feeding male cattle support, vaccination support, animal disease compensation support, and feed crops support was very low. It was determined that the level of support knowledge of the operators before they started feeding was only 19% and that the provincial and district directorates were among the main sources of information during the feeding process. It has been observed that the level of satisfaction with calf support, which producers benefit from the most, is close to moderate. Feeding enterprises find the support applied in animal husbandry to be 85% inadequate. A large part of feeder producers demands increased support amounts and prevention of increases in input prices. The necessary procedures for receiving support should be arranged in favor of the feeders and studies should be carried out to get more support. It would be a more realistic policy to try to reduce rising meat prices with support for domestic feeders than imports.