Ordu ekolojik koşullarında yetiştirilen yaygın fiğ + tahıl karışımlarının ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
A research on the determine hay yield and quality of common vetch and cereals mixtures grown under ecological conditions of Ordu
  1. Tez No: 382903
  2. Yazar: ÖMER EĞRİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖNAL AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, Ordu ili ekolojik koşullarında yetiştirilen yaygın fiğ + tahıl karışımlarının ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi amacıyla 2012-2013 ve 2013-2014 yetiştirme sezonunda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında iki yıl süreyle yürütülmüştür. Araştırmada yaygın fiğ (Vicia sativa L.)'in Albayrak çeşidi, Tritikale (Triticosecale wittmark)'nin Tatlıcak 97 çeşidi ve Yulaf'ın (Avena sativa L) Sarı çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada türlerin yalın ekimleri ve %75 fiğ+%25 tahıl, %50 fiğ+%50 tahıl, % 25 fiğ+% 75 tahıl karışımları yer almıştır. Deneme Tesadüf Blokları deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada fiğ bitkisinde doğal ve gerçek sap uzunluğu, tahılların bitki boyu, kuru ot verimi, otun ham kül, Ca, Mg, K, P, ADF, NDF ve ham protein oranı, ham protein verimi, nisbi yem değeri ve alan eşdeğerlik oranları incelenmiştir. Araştırmada, fiğ bitkilerinde gerçek sap uzunluğu ortalama 110.55 cm olarak belirlenmiştir. Fiğ de en yüksek doğal sap uzunluğu (80.27 cm) %75 tritikale+%25 fiğ parselinde elde edilmiştir. En uzun tahıl bitki boyu (108.25 cm) %50 fiğ+%50 tritikale parselinden elde edilmiştir. En yüksek kuru ot verimi (871.4 kg/da) ikinci yıl % 50 fiğ+%50 tritikale parselinden elde edilmiştir. En yüksek Ca, Mg, P, ham protein, ham kül oranı ve nisbi yem değeri yalın fiğ parselinden elde edilmiştir (sırasıyla; % 4.45, % 0.506, % 0.61,% 16.93,% 9.1, 102.04). En yüksek K oranı (% 1.46) % 25 yulaf+%75 fiğ parselinden elde edilmiştir. En düşük ADF ve NDF oranı yalın fiğ parselinden (sırasıyla; % 34.40, % 56.76) elde edilmiştir. En yüksek ham protein verimi (120.42 kg/da) % 25 yulaf+%75 fiğ parselinden elde edilmiştir. En yüksek alan eşdeğerlik oranı (LER=1.4) % 50 yulaf+%50 fiğ ve %50 tritikale+%50 fiğ parsellerinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the hay yield and quality of common vetch (Vicia sativa L.) and cereal grown an solely and mixtures binary under ecological conditions of Ordu during the growing season of 2012-2013, 2013-2014. In this study, common vetch cv. Albayrak, triticale cv. Tatlicak 97, oat cv. Sari were used as plant material. Species were sown alone or mixture at different seeding ratios (%75 common vetch+%25 cereal, %50 common vetch+%50 cereal, %25 common vetch+%75 cereal). In the research, plant height, hay yield, crude ash, Ca, Mg, K, P, ADF, NDF, crude protein ratio, relative feed value of hay, crude protein yield, land equivalent ratio was investigated. Results of the research showed that as a mean of treatment, in common vetch, the highest plant height was 110.55 cm. Common vetch of highest plant height determined in natural posture (80.27 cm) was obtained from %75 Triticale+%25 Common vetch. The tallest cereal plants (108.25 cm) were observed at %50 Common vetch +%50 Triticale. Maximum hay yield (871.4 kg/da) was obtained from %50 Common vetch +%50 Triticale in the second year. While the highest Ca, Mg, P, crude protein and crude ash raito and relative feed value (% 4.45, % 0.506,% 0.61,% 16.93, % 9.1, 102.04; respectively) was obtianed from pure common vetch, the highest K raito (% 1.46) was obtianed from mixture of % 25 oat +%75 common vetch. The lowest ADF and NDF ratio (% 34.40, % 56.76; respectively) was obtianed from solo sown common vetch. Also, the highest crude protein yield (120.42 kg/da) was obtianed from mixture of % 25 oat+%75 common vetch. Additionally, the highest land equivalent ratio (LER=1.4) was obtianed from mixture of % 50 oat+% 50 common vetch and % 50 triticale+% 50 common vetch.