Kivi bitkisinde borlu gübrelemenin verim ve yaprakların bazı bitki besin maddesi içerikleri üzerine etkisi
Effect of boron fertilization on yield and some leaf nutrient contents of kiwifruit
- Tez No: 255943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Hayward çeşit kivi bitkisine artan dozlarda topraktan ve yapraktan uygulanan borun, verim ve bazı meyve özellikleri ile yaprakların N, P, K ve B içerikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre, 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Kivi bitkisine topraktan yapılan uygulamalarda, sodyum penta boratın (% 18 B) farklı çözünürlüğe sahip mikro kristalli ürünü (MİKÜ) ile makro kristalli ürünü (MAKÜ), 0-3-6-9 g B omca-1 düzeyinde; yapraktan uygulamada ise MİKÜ 0-100-200-300 mg B L-1 düzeyinde Ordu ili ekolojik koşullarında yetiştirilen kivi bitkisine 2007 ve 2008 yıllarında uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre en yüksek verim, 2007 yılında, 71,32 kg omca-1 ile yapraktan uygulanan 200 mg B L-1 dozunda, 2008 yılında 76,07 kg omca-1 ile MİKÜ uygulamasının 6 g B omca-1 dozunda; iki yılın ortalamasında ise 70,03 kg omca-1 ile MİKÜ uygulamasının 6 g B omca-1 dozunda tespit edilmiştir. Uygulanan borlu gübrenin verim üzerine etkisi, denemenin ilk yılında istatistikî açıdan önemli bulunmazken, gübre çeşidinin ikinci yılda %1; iki yılın ortalamasında ise %5 düzeyinde önemli etki yaptığı saptanmıştır. Uygulanan borlu gübreler ortalama meyve ağırlığını azaltırken, MİKÜ uygulaması suda çözünebilir toplam kuru madde (SÇKM) miktarını düzenli bir şekilde arttırmış; MAKÜ ve yapraktan uygulamada 3 g B omca-1 ve 100 mg B L-1 dozundan sonra SÇKM'yi azaltmıştır. Meyve eti sertliği MİKÜ uygulaması hariç diğer uygulamalarda kontrolden düşük bulunmuştur. Bor uygulamasının meyve eni ve boyu, meyve suyu pH'sı ve titre edilebilir asitlik üzerine etkisi istatistikî açıdan önemli olmamıştır. Artan düzeylerde topraktan ve yapraktan uygulanan bor, yaprakların bor içeriğini arttırmış ve istatistiki açıdan %1 düzeyinde önemli etki yaptığı tespit edilmiştir. Gübre uygulamalarının, yaprakların N içeriği üzerine etkisi önemli bulunmazken; P içeriğinde genel olarak artışlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of increasing boron fertilization on the yield, in some fruit characteritics, and N, P, K and B contents of leaves of kiwifruit vines. The experimental design was copmpletely randomized design with four replications. Boron fertilizers with macro (MACF) and micro (MICF) crystalline (sodium penta borate; 18 B %) forms were applied into soil and only MICF was sprayed on leaves of Hayward Kiwifruit vines in Ordu province in 2007 and 2008 growing season. For this purpose 4 doses of boron at the amount of 0, 3, 6, 9 g B vines-1 as a soil application and 4 doses of boron at the amount of 0, 100, 200, 300 mg B L-1 as a foliar applications.According to the results, the highest fruit yield were 71.32 kg vine-1 at the first year and 76.07 kg vine-1 at the second year and 70.03 kg vine-1 as average of years with foliar application (200 mg B L-1), MICF application (6 g B vine-1) and MICF application (6 g B vine-1), respectively.