Gerçek zamanlı görüntüleme sistemi vasıtasıyla sertlestırilmiş aısı 4340 çeliğinin farklı kesme parametreleri kullanılarak işlenmesinde CBN kesici takımların aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of flank wear behaviours of CBN cutting tool in hard turning hardened aisi 4340 steel by using different cutting parameters through real-time monitoring system
  1. Tez No: 382923
  2. Yazar: MEHMET FATİH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kesici takım kenar aşınmasında, malzemenin işlenebilirliği hakkında değerlendirilmesi için önemli bir kriterdir. Bu çalışmada, CBN (kübik born nitrür) kesici takım ile sertleştirilmiş AISI 4340 (51-53 HRC) düşük alaşımlı çelik malzeme üzerinden sert malzemelerin tornalanması işlemiyle (HT) talaş kaldırma işlemi sırasında kesici uç aşınmasının, kesme hızı ve ilerleme hızı gibi faktörlerin etkilerini geliştirmek üzere araştırımalar yapılmıştır. Kesici takım uç aşınması, kesici takım ömrünü dolayısıyla, üretim zamanını etkilemektedir. On-line izleme yönteminden dolayı kesici takım uç aşınması ölçümü deneyi durdurmadan ölçüm yapma imkanı sunarmaktadır. Ayrıca görüntüleme sistemi düşük maliyetli sensör kullanımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu deneyler, 180 ve 250 m/dak kesme hızında, 0.04, 0.08, 0.12 mm/dev ilerleme hızında ve 0.2 mm kesme derinliğinde gerçekleştirilmiştir. En önemli kesme parametresi Varyans analiz (ANOVA) yöntemiyle kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kesici uç aşınmasını çoğunlukla kesme hızı parametresi etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Tool flank wear is an important criterion for machinability assessment of a material. The present work is an attempt to evaluate the influence of factors such as cutting speed and feed rate on flank wear during hard turning (HT) of hardened AISI 4340 high strength low alloy steel (51-53 HRC) with CBN cutting tools. Cutting tool flank wear is known to affect tool life, hence production time. Because of this on-line tool flank wear measurement continuously and monitoring system has been developed using a low cost sensor. These experiments were made in 180 and 250 m/sn cutting speed, 0.04, 0.08 and 0.12 mm/rpm feed rate and 0,2 mm depth of cut. Highly significant parameters were determined by performing the method of Analysis of Variance (ANOVA). The tool flank wear get affected mostly by cutting speed.