Strength requirements of shear diaphragms used to brace steel I-beams
Çelik I-kirişleri desteklemek için kullanılan kayma diyaframlarının mukavemet ihtiyacı
- Tez No: 382942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN DÖNMEZ, DOÇ. DR. OĞUZ ÖZGÜR EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı narin ve narin olmayan I-kesitli çelik kirişlerin kayma diyaframları ile kiriş boyunca yanal desteklenebilmesi için gerekli ve yeterli mukavemet değerinin belirlenmesidir. Çalışma kapsamında iki I kiriş ve arasında bir kayma diyaframından ibaret olan bir sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Kirişler basit mesnetli olup mesnetlerde çarpılma serbestliği verilmiştir. ANSYS sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak model üzerinde elastik sınırlar dahilinde burkulma analizleri yapılmıştır. Modelde kalıp bağlantıları vida ile modellenmiş olup kalıp-kiriş arası ve kalıplar arası bağlantılar ayrı ayrı modellenmiştir. Diyafram kayma rijitliği, basınç başlığı genişliği, gövde narinlik değeri ve olası kalıp-kiriş bağlantı dizilimleri göz önüne alınan değişkenler arasındadır. Sonlu eleman modeli daha önce yapılan bir çalışma kapsamında gerçekleştirilmiş olan tam ölçekli burkulma deneyi sonuçları ile karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Nümerik çalışma sonucunda diyafram vida kuvvetlerinin basitçe hesaplanmasına olanak sağlayacak bir denklem önerilmiştir. Denklem farklı döşeme oluşumları için katsayıları içerecek şekilde genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
An adequate bracing system must possess sufficient strength and stiffness to control deformations and brace forces. A parametrical study was conducted to investigate the stiffness and strength of shear diaphragms used to brace stocky and slender steel I-beams. This thesis focuses on the strength requirements. The parametrical study consists of eigenvalue buckling analyses and large displacement analyses on a twin girder shear diaphragm system with various girder and metal deck configurations. A three-dimensional finite element analysis program was selected for the analyses. In the model metal deck-girder connections and the connection between adjacent decks are modeled respectively. Finite element model is verified by a full-scale twin-girder buckling test as the part of a previous study. According to the numerical study an equation is proposed for the estimation of the brace forces in the deck connections. The equation is shifted for possible deck and girder configurations.