Two numerical approaches for solving nonlinear stiff differential equations
Doğrusal olmayan sert diferansiyel denklemleri çözmek için iki sayısal yaklaşım
  1. Tez No: 382941
  2. Yazar: NESLİŞAH İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde doğrusal olmayan sert diferansiyel denklemleri çözmek için iki farklı sayısal yöntem sunulmaktadır. İlk yöntem üstel integratördür, bu yöntemin hata sınırları özel diferansiyel denklemler için elde edilmiştir. Üstel integratörlerin hata analizi, Frèchet türeve ve Sobolev uzaylarına dayanmaktadır. Hata sınırlarını, gerekli kabuller altında Hs(R) normunda elde ettik. ˙Ikinci yöntem yeni tekrarlı doğrusallaştırma tekniğidir. İkinci yöntemde, genel Frèchet türevini ilk kez doğrusal olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerin sayısal çözümleri için doğrusallaştırma tekniği olarak uyguladık. Hesaba dayalı bölümde, yeni tasarlanan yöntemin etkililiğini göstermek için, kendi sunduğumuz yöntemi, iyi bilinen tekniklerle hatalarına göre kıyasladık.
Özet (Çeviri)
This thesis presents two different numerical methods to solve non-linear stiff differential equations. The first method is exponential integrator, its error bounds are derived for the specific differential equations. Error analysis of exponential integrators is studied based on the Frèchet differentiation and Sobolev space. We obtain the error bounds in Hs(R) norms under the certain assumptions. The second method is a new iterative linearizaton technique. For the second one, we first time applied to general Frèchet derivative as a linearization technique for the numerical solution of nonlinear partial differential equations. In computational part, in order to denote the effectiveness of the new proposed method, we compare our proposed method with the well-known techniques with respect to the errors.