Modification of chemical and morphological properties of lead-acid battery negative active material
Kurşun asit akü negatif aktif malzemesinin kimyasal ve morfolojik özelliklerinin modifikasyonu
  1. Tez No: 382958
  2. Yazar: BURAK MUHAMMET KAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Motorlu taşıtların vazgeçilmez parçalarından biri olan kurşun asit aküler düşük maliyetleri ve yüksek enerji sağlama yetenekleri sayesinde ticari açıdan büyük öneme sahip elektrokimyasal proseslerden biridir. Daha güçlü motorlar, klimalar, akıllı ekranlar vs. ekipmanlar içeren yeni jenerasyon araçlar daha uzun çevrim ömrüne ve daha yüksek soğuk marş akımına sahip akülere ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden tüm dünyada birçok araştırmacı ve akü üreticileri otomotiv endüstrisi için bu elektrokimyasal prosesi geliştirmeye çalışıyor. Bu çalışmada, ticari kurşun asit akülerin start-stop araçlar için geliştirilmesi ve negatif aktif malzemesinin çalışma mekanizmasının açıklanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, deneysel çalışmalar üç parçaya ayrılmıştır. Birincisi, hammaddelerin, kurşun oksit, lignosülfonat, karbon ve baryum sülfat, karakterizasyonudur. İkinci kısımda ise negatif pastanın reolojik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak negatif pastalar hazırlanmış bunların karakterizasyonu ve elektriksel testleri gerçekleştirilmiştir. İlk deneysel çalışmaların sonucu olarak, tüm karbon materyallerinin ve kurşun oksidin farklı lignosülfonat konsantrasyonlarında aglomerasyona maruz kaldığı görülmüştür. Buna ek olarak ikinci kısımda negatif pastanın reolojik özellikleri incelenmiş ve katkı miktarlarının ve hazırlanış şekillerinin büyük etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Deneysel çalışmaların son kısmının sonucu olarak ise, negatif plakalar kuru ve yaş karışım olmak üzere iki farklı metotla hazırlanmıştır. Daha sonra plakalar formasyon işlemine alındı ve son olarak elektriksel testler gerçekleştirildi. Sonuç olarak, daha iyi fiziki ve kimyasal özelliklere sahip bir akü elde edilmiştir. Buna karşın, engellenemeyen karbon dispersiyon probleminden dolayı elde edilen akünün en iyisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lead-acid batteries which are indispensable equipment for motor vehicles are one of the most important electrochemical processes commercially thanks to their advantages, such as low cost and capability of providing high energy. The new generation cars which such as climates, smart screens, stronger engines etc., require the batteries which should have longer cycle life and higher cold-cranking ampere. In this study, the aims were elucidating the exact working mechanism of lead-acid battery negative active material and improving the commercial lead-acid battery for micro-hybrid vehicles. For this purpose, experimental studies were separated to three parts. First one is the characterizing of negative electrode raw materials, leady oxide, lignosulfonate, carbon, barium sulfate. Second one is determination of rheological properties of negative paste in different cases. Third one is the preparation of pastes and then performance testes (reserve capacity, cold-cranking ampere and cycle life) of negative plates prepared from the pastes characterized in second part. As a result of first part of studies, it was shown that the all of carbon materials and leady oxide suffer from agglomeration in lignosulfonate solutions prepared in different concentrations. In second part, the rheological properties of negative paste were determined in different preparation cases and shown that the amount of additives and preparation method has big effects. Finally, the negative plates were prepared with two methods, wet and dry mixing. After that the plates were formed and then electrical tests were performed. Consequently, a battery which has better properties, physically and chemically, was obtained. However, this improvement was not enough due to the dispersion problems of carbon samples tested in this study.