Investigation of gas phase fragmentation reaction mechanisms of doubly-protonated bn (n=7-9) ions by ion trap mass spectrometry
Çifte-protonlanmış bn (n=7-9) iyonlarının gaz fazı parçalanma reaksiyon mekanizmalarının iyon tuzaklı kütle spektrometresi ile incelenmesi
- Tez No: 382959
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, ardışık kütle spektrometresi ile birleştirilmiş çarpışmayla indüklenmiş ayrışma (CID) altında, bazik amino asit içeren model peptitlerden elde edilen çift-protonlanmış b iyonlarının gaz fazı parçalanma mekanizmalarının araştırılmasını içermektedir. Histidin amino asidinin konumunun, peptidin N-ucundan C-ucuna doğru değiştiği iki farklı peptit dizisi kullanılmıştır, bunlar şu şekilde isimlendirilir; HYAGFLV-NH2, YHAGFLV-NH2, YAHGFLV-NH2, YAGHFLV-NH2, YAGFHLV-NH2, YAGFLHV-NH2, YAGFLVH-NH2 ve HAAAAAA-NH2, AHAAAAA-NH2, AAHAAAA-NH2, AAAHAAA-NH2, AAAAHAA-NH2, AAAAAHA-NH2, AAAAAAH-NH2. Bazik amino asidin konumunun ve peptit dizilimlerinin, çift-protonlanmış b iyonlarının parçalanma reaksiyonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çift-protonlanmış b iyonlarının çarpışmayla-indüklenmiş ayrışma (CID) altında çok aşamalı ikili kütle spektrometresi (MS3) spektrumlarında görülen içsel amino asit kopmaları, macrohalkalaşma tepkimesine kanıt teşkil etmektedir. Önerilen reaksiyon mekanizması, gaz fazındaki çifte-protonlanmış b iyonlarının yük-ayrımı reaksiyonu ile N-ucundan iminyum iyonları ve C-ucundaki okzazolon grubundan içsel b iyonları oluşturmasına dayanmaktadır. Adı geçen model peptitlere ek olarak C-ucu serbest asit içeren SVEHAGVIL, SHIGDAVVI, EHAGVISVL ve GRIDKPILK peptitleri kullanılarak çifte protonlanmış b8 iyonlarının makrohalkalaşmalarının kapsamlı araştırması yapılmıştır ve benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bunun yanısıra C-ucu serbest asit içeren KRNGVIIAGY model peptidi daha büyük b iyonlarının davranışı araştırılmış tekli-protonlanmış içsel amino asit kopmalarının yanısıra çifte-protonlanmış amino asit kopmaları da elde edilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak yeni bir mekanizma türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the gas-phase fragmentation mechanisms of doubly-charged bn (n=7, 8, and 9) ions from basic amino acid containing model peptides were investigated by means of collision-induced dissociation (CID) coupled tandem mass spectrometry (MS/MS). The study utilized two sets of C-terminal amidated model peptides that HYAGFLV-NH2, YHAGFLV-NH2, YAHGFLV-NH2, YAGHFLV-NH2, YAGFHLV-NH2, YAGFLHV-NH2, YAGFLVH-NH2 and HAAAAAA-NH2, AHAAAAA-NH2, AAHAAAA-NH2, AAAHAAA-NH2, AAAAHAA-NH2, AAAAAHA-NH2, AAAAAAH-NH2 where the position of the histidine (His) residue is varied from N-to-C-terminal. Both positional effect and peptide sequence effect were examined for the fragmentation reactions of doubly-protonated b7 ions for these heptapeptides. The CID-MS3 mass spectra of doubly-protonated b7 ions have internal amino acid losses which provide an evidence for macrocyclization reaction. The proposed reaction mechanism involves charge-separation reaction of doubly-protonated b ions in the gas-phase which generates a protonated iminium ion of the N-terminal residue and protonated internal b ion with C-terminal oxazolone group. In addition to these model peptides, the C-terminal acid free forms of peptides such as SVEHAGVIL, SHIGDAVVI, EHAGVISVL, and GRIDKPILK were also used for to understand the extent of macrocyclization of doubly-charged b8 ion and very similar results were obtained. Moreover, the C-terminal acid free forms of peptide KRNGVIIAGY were investigated for the behavior of doubly-protonated larger b9 ion and doubly-protonated internal eliminations were obtained meanwhile singly-protonated amino acid eliminations and the mechanism was adjusted according to the results.