Entropic tunneling time and its applications
Entropik tünelleme zamanı ve uygulamaları
  1. Tez No: 382961
  2. Yazar: TUĞRUL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kuantum tünelleme, kuantum mekaniğinin en ilginç sonuçlarından biridir. Ama iyi bilinmesine ve anlaşılmasına rağmen, kuantum mekaniğinde zaman operatörü yazılamayışından ötürü, bir parçacığın bariyeri ne kadar zamanda katedeceği açık bir soru olarak durmaktadır. Bu sorunu çözmek icin faz zamanı, dwell zamanı, Larmor saati, Buttiker-Landauer, ve Feynman Yol İntegrasyonu yaklaşımı gibi bazı girişimler mevcut olsada, henüz daha bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu tezde, tünelleme zamanı problemi oldukça yeni bir bağlamda çalışıldı. Zamanı anlamak momentumu gerekli kılar, ve dolayısıyla, entropiyi tanımlamak için momentum durum vektörleri kullanıldı. Bu entropi, ki ayrıca bir sıcaklık ifade eder, tünelleme bölgesi için termal enerji tanımlar. Bu termal enerji ve belirsizlik ilkesi neticesinde, parçacık için sonuçlanan ve klasik olarak anlık ifade edilen zamandan sapmayı temsil eden zaman tanımı bizim tünelleme zamanımız, entropik tünelleme zamanı, olarak belirlendi. Dahası, bu modeli deney ile detaylıca karşılaştırdık ve deney sonuçlarıyla oldukça iyi bir şekilde uyuştuğunu bulduk. Bunun üzerine, entropik tünelleme zamanını alfa-bozunumu'na, STM'e ve evrenin tünellemesi'ne, bu süreçlerin doğal zaman skalasını belirleyebilmek için uyguladık.
Özet (Çeviri)
Quantum tunneling is one of the most interesting consequences of quantum behaviour. However, even though it is known and understood well, due to non-existence of a time operator in quantum mechanics, estimating what time it takes for a particle to cross a barrier remains an open question. There are some attempts like phase time, dwell time, Larmor clock, Buttiker-Landauer, and Feynman Path Integral approaches. These definitions do not agree with each other and with experiment. In this thesis work, tunneling time problem is studied in a rather new context. Knowing time necessitates momentum, we deal with momentum state vectors and define entropy accordingly. This entropy, which gives a temperature, defines a thermal energy in the tunneling region. With this thermal energy and uncertainty principle, resulting time deviation of the particle from the classically instantaneous is stated as our tunneling time, entropic tunneling time. Moreover, we compare this tunneling time with recent experiments in detail, and find that, it is in very good agreement with the data. Then, we apply this entropic tunneling time to alpha - decay, STM and creation of universe from nothing to predict natural time scale of these processes.