Design of a reconfigurable deployable structure for post disaster housing
Afet sonrasi barinma için biçim değiştirebilen strüktür tasarimi
- Tez No: 382960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mimarlık, Mechanical Engineering, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde, düzlemsel mekanizmalardan oluşan biçim değiştirebilen bir strüktür birleşimi incelenmektedir. Tezin ilk bölümü konut geri kazanımıyla ilgili literatür araştırmasına ayrılmıştır. Literatürdeki afet sonrası barınma ya da geçici konut için yapılan son zamanlardaki çalışmalar incelendiğinde, bunların bütünüyle taşınan yapılar, sökülüp takılabilir yapılar, bütün halinde taşınıp açılıp kapanabilir yapılar olduğu gözlemlenmektedir. Tüm bu geçici konut alternatifleri tek bir fonksiyona hizmet etmektedir. Biçim değiştirebilen strüktürün alternatif formlarının varlığı üzerine bir çalışma yapılmıştır. Çok işlevli yapılar elde etmek üzere farklı yapılandırmalar oluşturulması için koşullar araştırılmıştır. Burada sunulan biçim değiştirebilen strüktür ikiden fazla konfigürasyona sahip tek serbestlik dereceli çok devreli bir mekanizmadır. Bir çubuk mekanizmanın alternatif formlarına konfigürasyonlar ya da montaj modu adı verilir. Strüktürün hareketi esnasında, bir montaj modundan diğer montaj moduna geçebilmesine ise yeniden yapılandırma ya da montaj modu değişikliği denir. Mekanizmanın tasarımı ve konum analizi Microsoft Excel® ortamında yapılmıştır. Bağlantı uzunlukları bu ortamda çeşitlendirilebilir ve giriş mafsal parametresi değişimiyle mekanizma hareketi simüle edilebilir. Farklı tasarım örnekleri Microsoft Excel®' de incelenmiştir. Biçim değiştirebilen strüktür sistemi çadır ya da üst örtü olarak birkaç dakika içinde kurulup afet sonrası barınma, askeri amaçlı ve toplum ihtiyaçları için kullanılabilir. Strüktürün açık ve kapalı geometrileri incelenip boyutları sunulmaktadır. Farklı işlevler için kurulum süreci açıklanmaktadır. Strüktür için tüm konsept dış kaplama malzemesinden temeline kadar detaylandırılmaktadır. Son olarak, ürünün mali olarak uygulanabilir olup olmadığını belirlemek için maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the possibility of constructing reconfigurable deployable structure composed of planar linkage units has been explored. The first part of the thesis is devoted to literature survey on housing recovery. When the current researches on post disaster housing are investigated, it is observed that most of post disaster housing or temporary buildings in the literature are predefined portable, demountable or relocatable buildings. Deployable buildings serve for a single function. A study into the existence of alternative forms of a reconfigurable deployable structure has been done. The conditions for the alternative forms to be a multi-functional building have been derived. Reconfigurable deployable structure presented here is a single degrees-of-freedom (DoF) multi-loop linkage which has more than two configurations. The alternative forms that a linkage is constructed with the same links and connections are called configurations or assembly modes of the linkage. During its motion, the linkage may pass from one assembly mode to another, which is called reconfiguration or assembly mode change. Design and position analysis of the linkage mechanism have been implemented in Microsoft Excel® environment. The link lengths can be varied in this environment and the motion of the structure can be simulated by changing input joint parameters. Four different case studies have been designed in Microsoft Excel®. A reconfigurable deployable structure can be used as a multi-functional shelter or canopy which can take many forms in a few minutes for urgent needs after disasters, military purpose or public needs. Its deployed and retracted (or compact) geometries are explored. As a case study the dimensions of links are presented. Installation process for different functions is explained. The full concept for the structure, from outer covering material to foundation is then detailed. Finally, a sample material cost analysis is performed to determine if the product is financially feasible.