Preparation and characterization of tyrosinase immobilized gelatin films
Tirosinaz tutturulmuş jelatin filmlerin hazırlanması ve karekterizasyonu
  1. Tez No: 382963
  2. Yazar: İLKİN TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME ÇAKICIOĞLU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, hapsetme ve adsorpsiyon yöntemleri kullanılarak tirosinaz enzimi tutturulmuş jelatin filmler elde edilmiştir. Hapsolma metodunda, jelatin yüzeyde çapraz bağlama yapmak için glutaraldehit kullanılmıştır. FTIR, SEM, temas açı ölçer cihazları ile filmler karakterize edilmiştir ve UV spektrofotometre yardımıyla katekol oksidasyon reaksiyonunda, tirosinaz immobilize olmuş filmlerin katalitik aktivitesi ölçülmüştür. pH, sıcaklık, enzim ve substrat konsantrasyonun enzim aktivitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Enzimin jelatin yüzeye tutturulması yapısal sertlik ve uygun esneklik sağladığından enzimin pH, sıcaklık ve depolama kararlılığını serbest enzime göre arttırmıştır. İmmobilize edilen enzim aktivitesinde serbest enzime göre, sterik engelleme ve kütle transfer sınırlamaları yüzünden belirgin şekilde bir düşme olmuştur. Jelatin hapsolmuş filmlerin tekrar kullanılabilirliği de incelenmiştir ve beşinci kullanımdan sonra film aktivitesinde neredeyse % 60 lık bir kayıp olmaktadır. Enzimatik reaksiyon sonucunda jelatin filmler kahverengi olmuştur, bu da oluşan künon ürününün film üzerine tutunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, tyrosinase enyzme was immobilized on gelatin films by using entrapment and adsorption. In entrapment method, glutaraldehyde was used to crosslink the gelatin matrix. Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), Scanning electron microscopy (SEM), contact angle were used for characterization of the films; UV spectrophotometer was used for measurement of the catalytic activity of the tyrosinase immobilized films in catechol oxidation reaction. The pH and temperature, enyzme and substrate concentration effects on the activity of enzyme were investigated. Immobilization of enyzme to gelatin support increases the pH, temperature and operational stability due to the appropriate flexibility and structural rigidity. Activity of immobilized enyzme has decreased compared to free enyzme activity due to the steric hinderance effect and mass transfer limitations. The reusability of the enzyme entrapped gelatin film was also investigated; there was almost 60% decrease in activity of the film after fifth usage. During activity measurement, the color of the gelatin films becomes brown showing that quinone produced with enyzmatic reaction was bound on the film