Development of a hybrid sorbent composed of natural materials for the removal of arsenic from waters
Sulardan arsenik giderimi için doğal malzemelerden yapılmış bir hibrit sorbent geliştirilmesi
- Tez No: 382964
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU, PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sularda bulunan As(V)'in arıtılması amacıyla kitosanın ponza üzerine immobilize edilmesi ile yeni bir sorbent geliştirilmiştir. Sorbentin işlevselliğinin görülmesi için sorpsiyon performansları As konsantrasyonlarının hidrür oluşturmalı atomik absorpsyion spektrometri ile ölçülmesi yoluyla belirlenmiştir. İmmobilizasyonun düzeyi tarayıcı elektron mikroskobu, termal gravimetrik analiz ve elemental analiz cihazlarıgibi karakterizasyon teknikleri ile incelenmiştir. Sorbentlerin sıfır yük noktaları gerilimölçerli kütle titrasyonu ile saptanmıştır. Bölüt tipi dengeleme çalışmaları, yeni sorbentin geniş bir pH aralığında (3.0-7.0) etkin olduğunu (sorpsiyon>%90); pH>8'de ise %70 sorpsiyona ulaştığını göstermiştir. Aynı koşullar altında ponzanın tek başına As (V)'in %20'den daha azını tutabilmesi, kitosanın ise sadece pH 3.0'te %90 sorpsiyon sağlaması kitosanın ponza üzerine immobilize edilmesi ile elde edilen etkinliği göstermektedir. Metodun doğrulanması arsenat eklenmiş ultra-saf, şişelenmiş içme suyu ve çeşme suyu numuneleri ile yapılmış olupbölüt tipi dengeleme sonuçları sırasıyla %93.2 (±0.7), 89.0 (±1.0), ve 80.9 (±1.3) olarak saptanmıştır.Yeni sorbent, arsenat eklenmiş ultra-saf ve çeşme suyu numuneleri ile kolon çalışmalarında da denenmiştir. Ultra saf su için benzer sorpiyon yüzdeleri (18. fraksiyonda %60 sorpsiyon) elde edilirken, çeşme suyu için bulunan daha yüksek sorpiyon (20. fraksiyonda %90 sorpsiyon) yeni sorbentin etkin bir su arıtma sistemi için potansiyelini göstermiştir. Aynı zamanda arsenik sorpsiyonu en yaygın girişim yapan iyonlar varlığında da denenmiş olup As(V) sorpsiyonunda PO43- ve NO3-'ın girişim yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A novel sorbent has been developed by immobilizing chitosan onto pumice for As(V) sorption from waters. In order to ensure its functionality, sorption performance was determined by measuring As concentrations in water using hydride generation atomic absorption spectrometry. The success of the immobilization was checked with characterization techniques as scanning electron microscopy, thermal gravimetric analysis, and elemental analysis. Points of zero charges were determined with potentiometric mass titration. Batch type equilibration studies showed that the sorbent can be employed at a wide pH range resulting in quantitative sorption (>90%) at pH 3.0-7.0, and greater than 70% sorption at pH>8.0. These results demonstrate the advantage of immobilizing chitosan onto pumice, because, under the same conditions, pumice displays