Designing for sound as a component of product experience: Development of a novel conceptual tool
Ürün deneyiminin bileşeni olan ses için tasarlamak: Yeni bir kavramsal aracın geliştirilmesi
- Tez No: 382998
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ses, kullanıcılar ve ürünler arasındaki etkileşimin bir bileşeni olarak, insanların ürün deneyimlerinin şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Fakat, ürün-kullanıcı etkileşiminin zenginleştirilmesi amacıyla, ürünlerin işitsel özelliklerinin tasarımı görsel ögelerin tasarımına harcanan çabaya kıyasla ağırlıklı olarak göz ardı edilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı; ürünlerin işitsel özelliklerinin tasarlanmasına yönelik güncel ve ileriye dönük pratiklerin araştırılması ve 'etkileşim için tasarım' perspektifiyle ürün tasarım sürecinde işitsel etkileşim fikirlerinin değerlendirilmesi için bir takım öneriler sunulmasıdır. Literatür çalışmasında işitsel etkileşimin kullanıcı deneyimi boyutu, seslerin anatomisi ve sınıflandırılmasına dair yapılan çalışmalar ile ürünlerin ses tasarım süreci için önerilen yöntemler üzerine odaklanılmıştır. Bununla birlikte, saha araştırması kapsamında 'tasarım odaklı araştırma' geleneği benimsenerek, tasarımcıların ürünler için işitsel etkileşim fikirleri geliştirmelerini teşvik etmeyi amaçlayan kavramsal araç tasarımı (SoundsGood V1, V2, V3) ile derinlemesine görüşmeler ve odak grup çalışmaları eş zamanlı olarak yürütülmüştür. Sonuç olarak, revize edilmiş kavramsal araç tasarımının (SoundsGood V3) özelliklerinin sunulmasının yanı sıra, ürün tasarım sürecinde tasarımcılar tarafından işitsel etkileşim fikirlerinin ele alınması, geliştirilmesi ve diğer paydaşlara iletilmesi üzerine öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a medium of interaction between users and products, the sound emitted by a product plays an important role in people's product experiences. However, in order to enhance user-product interaction, the design of auditory features of products is generally overlooked in the course of design process. This is in comparison with the significant effort spent by designers for the visual features of products. In this context, the purpose of this thesis is to explore the current and future practice of product sound design and to conceptualize a set of suggestions from a 'design for interaction' perspective that respond to auditory interaction opportunities within product design. The foundational literature review focuses on crossovers between user experience and auditory interaction, whilst also uncovering present thinking and research in relation to the anatomy and classification of sounds, and proposed methods for product sound design. A 'research through design' approach is adopted for the thesis fieldwork, combining the iterative design of a conceptual tool (SoundsGood V1, V2, V3) with feedback and design suggestions generated through interviews and focus group sessions conducted with industrial designers. SoundsGood V3 is proposed as a suitably specified solution to stimulate designers to develop auditory user-product interaction ideas within their wider product design processes. The thesis concludes with suggestions for the consideration, generation and communication of auditory interaction ideas by industrial designers, in addition to a presentation of the features of SoundsGood V3.