Assessment of non-exponential sound energy decays within multi-domed monuments by numerical and experimental methods
Çok kubbeli anıtsal yapılarda bağlaşık akustik alanların sayısal ve deneysel yöntemlerle araştırılması
- Tez No: 382999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırmanın temel hedefi, çok kubbeli bir üst yapıya sahip tek hacimli anıtsal yapılarda bağlaşık ses alanlarının analizi ile çoklu ses enerjisi sönümleme eğrilerinin oluşumu ve bu oluşumun sebeplerinin ortaya konmasıdır. Mimari ve malzeme değişkenlerinin enerji sönümleme eğrisine etkisini belirlemek amacıyla, farklı hacim, plan şeması ve yer bitirme malzemelerine sahip olan Süleymaniye Camii ve Aya Sofya Müzesi üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar, sahada yapılan akustik ölçümler ve bilgisayar benzetimi sonuçlarının berimsel/hesaplamalı analizine dayanmaktadır. Çoklu sönümleme eğrisi analizleri istatistiksel Bayesian kestirim yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen akustik darbe yanıtı verilerinden, sönümleme hızları/oranları ve sönümleme süreleri hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre her iki yapıda iki hatta üç enerji sönümleme eğrileri gözlenmiştir. Tek bir hacim içerisinde gözlenen bu olayı irdelemek üzere, sonlu elemanlarda difüzyon denklemi modelinin uygulaması ile Süleymaniye Camii'nin ses akış alanları çözümlenmiştir. Destekleyici olarak aynı mekanda parçacık hızı sensörü ile sahada toplanan gerçek veriler üzerinden akış vektörleri hesaplanmıştır. Her iki teknik ile elde edilen enerji akış vektörleri, ses yutucu halı kaplı yer yüzeyine kıyasla yansıtıcı merkezi kubbenin geç enerji akışı ve dağınık olmayan ses alanı yaratmasına, dolayısıyla çoklu enerji sönümleme eğrileri oluşumuna katkısını işaret etmektedir. Süleymaniye Camii'nde, yerlerin halı yerine mermer ile değiştirildiği diğer bir DEM çözümlemesi, enerji odak alanının daha merkezi bir noktaya taşınmasına sebep olmuş; ses yansıtıcı mermer kaplı döşeme yüzeylerinin varlığı sonucunda gelişen düzgün dağınık ses alanı geç enerji dönüşlerinin oluşumuna engel olmuştur. Tüm sonuçlar geometri, boyut ve malzeme özelliklerinin mekanların ses alanı dağılım karakteristiklerine etkilerini göstermiş ve tüm bu mimari parametrelerin çoklu sönümleme veya akustik bağlaşıklığın temel sebepleri olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The key concern of this study is to investigate sound fields of single space superstructures sheltered with multiple-domes, in terms of their potential for featuring non-exponential sound energy decay characteristics. In this framework, Süleymaniye Mosque and Hagia Sophia Museum are selected as cases for investigating the effects of different material use and volumetric contribution on multi-slope decay formation. Methodology involves joint use of in-situ acoustical measurements and acoustical simulations. Relevant acoustical parameters including decay rates and decay times are computed by applying Bayesian decay parameter estimation. Analysis results of experimentally acquired and simulated data disclose double or triple decay formation in superstructures of Süleymaniye Mosque and Hagia Sophia Museum. To justify the phenomena and to understand the mechanism of energy exchanges, spatial sound energy distributions and energy flow vectors are studied by Diffusion Equation Model (DEM) simulations and intensity probe measurements over the case of Süleymaniye Mosque. Both computed and in-situ flow vectors highlight the contribution of sound reflective central dome versus absorptive carpeted floor on providing later energy feedback, creating a nondiffuse sound field. On the other hand, for Süleymaniye Mosque trial by DEM simulations the case of floor with marble instead of carpet has resulted in a much diffuse sound field, implying that the use of sound reflective floor material has prevented the multi-slope decay formation. Results over various acoustical data collection and data analysis techniques proved that energy fragmentation in support of non-exponential energy decay formation is due to both materials' sound absorption characteristics and their distributions, as well as volumetric inter-space relations.